Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Q
    15.03.2019 10:32
    Może chodzi bardziej o to jak wypełnić treścią słowo ekumenizm, a nie czy się na to zgadzamy czy nie. Życie pokazuje że to może być problematyczne - patrz ostatnia wypowiedź P. Franciszka na pytanie bp. z Azji. Nie róbmy na siłę z Polaków przeciwników ekumenizmu. Notabene w tej samej kwestii pytał o. Augustyn, który jak można się spodziewać będzie miał z tego powodu problemy. Nie jest przecież biskupem. Pozdrawiam Autora :)
    doceń 40
  • Moria
    15.03.2019 11:01
    Moria
    Jednak trzeba pamiętać, że: "Nic nie jest tak obce ekumenizmowi, jak fałszywy irenizm, który przynosi szkodę czystości nauki katolickiej i przyciemnia jej właściwy i pewny sens."

    Źródło: Unitatis Redintegratio.Dekret o ekumenizmie, w: Sobór Watykański II

    "Dialog oznacza, że jeden traktuje drugiego poważnie i podchodzi do niego z szacunkiem i miłością; jednakże w żadnym wypadku nie oznacza on wprowadzania zmian do treści Bożego objawienia dla dostosowania się do poglądów partnera dialogu, aby łatwiej było dojść z nim do porozumienia."

    "Dla katolika niezbywalnym wstępnym warunkiem rzeczywistego i owocnego dialogu ze światem jest absolutne poddanie się Chrystusowi i nieugięte trwanie przy Bożej prawdzie, objawionej przezeń i wyrażonej w dogmatach świętego Kościoła katolickiego. O tych, którym brak tej absolutnej wiary i zaangażowania, trzeba stanowczo stwierdzić, że nie są ani zdolni, ani powołani do tego, by podejmować dialog w imieniu Kościoła."

    Dietrich von Hildebrand
    doceń 33
  • Rafal Sopot
    15.03.2019 12:12
    Bez podania na początku definicji ekumenizmu cała dyskusja jest niczego warta.
    doceń 28
  • Gość
    15.03.2019 12:19
    ekumenizm rozumiany, per reditum, jako powrót do Jedynego Kościoła - jak najbardziej i nawet nie ma co przypominać całego nauczania Kościoła, choć głównie przedsoborowego, które obowiązuje nawet szanownego Pana redaktora
    doceń 29
  • EA
    15.03.2019 12:23
    Panie Redaktorze, wypadałoby jednak dodać, że to nie Polacy wymyślili, że poza Kościołem Katolickim nie ma zbawienia, tylko taki był przekaz przez wieki. Ja też tak byłam uczona na lekcjach religii. Proszę nie wpisywać się na listę osób notorycznie obrażających Polaków. Pan jest młodą osobą, proszę porozmawiać ze starszymi księżmi.
    doceń 64
    • dd
      17.03.2019 12:43
      Chrystus umarł za wszystkich, czy tylko za katoików?
      • Banbaryla
        17.03.2019 22:12
        Umarł za wszystkich, lecz zbawienia dostopią tylko Ci, którzy sobie na to zasłużą
        doceń 4
        0
  • Anonim (konto usunięte)
    15.03.2019 13:15
    To nie jest “oficjalne nauczanie kościoła” tylko opinia Jana Pawła II w tejże kwestii. Wyrażona wiele lat temu, co nie jest bez znaczenia, gdyż całkowicie zmienił się konekst. A zmienił się tak, że bardzo osłabła tożsamość katolicka, szczególnie na Zachodzie. W tej sytuacji ekumenizm jest drogą do synkretyzmu chrześcijańskiego, co staje się widoczne w importowanych ruchach pentekostalnych, odrzuceniu tradycyjnej sakramentologii, oraz coraz powszechniejszym kwestionowaniu dogmatów, szczególnie dotyczących spraw ostatecznych - głoszone jest np. fałszywe miłosierdzie (bez koniecznej skruchy, spowiedzi, zadośćuczynienia). Niestety ale to są wpływy protestantyzmu. Dlatego dzisiaj istotne jest przywracanie tożsamości katolickiej. Trzeba czytać kontekst!!!
    doceń 28
  • podaję nick
    15.03.2019 15:26
    "...Nie tylko MY możemy IM coś dać, ale również (o zgrozo!) możemy coś OD NICH otrzymać..." -

    - zatem proszę o wskazanie CO mogą dać katolikom protestanci, czego katolicy by już nie mieli?
    doceń 17
    • Rydzo
      15.03.2019 15:31
      Np. zamiłowanie do Pisma Świętego, a co za tym idzie gotowość do zgłębiania jego treści i rozważania Słów (oraz przenoszenia ich na swoje życie), a nie tylko ich wysłuchanie (albo i nie) podczas niedzielnej mszy świętej.
      doceń 34
      • Przem
        15.03.2019 16:05
        Rydzio błagam chyba się nie zastanowiłeś kto tojes
        doceń 1
        0
      • podaję nick
        15.03.2019 16:13
        Zły przykład. Katolicy również mogą czytać i czytają Pismo święte i zagłębiają jego treść. Jednak wbrew praktykom protestanckim katolicy rozważają Pismo zgodnie w autorytecie Kościoła, czyli zgodnie z interpretacją ustanowioną przez Urząd Nauczycielski Kościoła. Według protestantów każdy może interpretować sam, indywidualnie i stąd między innymi wzięły się podziały w łonie samych protestantów. Zatem takiego "daru" od protestantów katolicy nie potrzebują.
        doceń 22
        0
      • dd
        17.03.2019 12:48
        Do PODAJĘ NICK. Katolicy również mogą czytać i czytają Pismo święte i zagłębiają jego treść. Owszem, ale większość z nas niestety ma bardzo słab pojęcie o Piśmie Świętym. Wiele kazań, zwłaszcza rekolekcyjnych, do tego nawiązuje. Zatem nie mów, że przykad jest nietrafny. Trochę zabrzmiałeś jak Pan Zagłoba: w zborze helweckim „co niedziela Bogu bluźnią "Heretycy „symulują że w Pana Jezusa wierzą, a w rzeczy samej do miesiąca jako psy wyją i na tym ich cała wiara polega, ale to pewna, że takie psalmy i psi śpiewają"
        doceń 1
        0
  • war
    15.03.2019 16:32
    Najsmutniejsze jest tutaj często to, że komentarze czytających więcej wnoszą do rozumienia omawianych zjawisk niż komentowane artykuły...
    doceń 25
    • kskiba19
      16.03.2019 15:39
      Dobrze, że nie poprzestahemy na tezach zaprezentowanych w artykułach. Znaczy żyjemy.
      doceń 9
  • Anna Panna
    15.03.2019 16:49
    "Nie ma odwrotu od ekumenizmu"? To się jeszcze okaże...
    doceń 32
  • Anonim (konto usunięte)
    15.03.2019 17:03
    No muszę bo się uduszę...Kościół jest jeden... Jedność w Kościele jest! Nie byłoby jej, gdyby np. było dwóch usiłujących pełnić władzę w Kościele papieży. Kościół nie jest podzielony! Część chrześcijan jest natomiast odłączona od Kościoła poprzez polityczną schizmę albo luterańską herezję. Ekumenizm powinien polegać na systematycznej pracy (także prowadzenie dialogu) nad powrotem na łono Kościoła wszystkich odłączonych chrześcijan. Tą drogę pokazał Benedykt XVI prowadząc do powrotu do Kościoła wielu anglikanów. "Wzajemne ubogacanie się" to jest taka nowomowa, którą owszem posługują się niektórzy hierarchowie (np. abp Ryś), ale której nie da się przełożyć na język konkretów bez wchodzenia w absurd.
    doceń 28
  • CWANiak
    15.03.2019 17:50
    Ekumenizm istniał zawsze, bo zawsze ludzie różnych religii starali się dogadywać
    doceń 17
  • Rafaello
    15.03.2019 19:32
    No jak to, czego niby moglibyśmy się od tych protestantów dowiedzieć? Przecież my już wiemy wszystko. Niech lepiej oni uczą się od nas, na przykład praktykowania wszelkich cnót chrześcijańskich. Skromność, pokora - w tych dziedzinach nie mamy sobie równych.
    doceń 21
  • emwupe
    15.03.2019 23:24
    Mam ogromny szacunek do duchownych kościoła katolickiego. Wybór tak trudnej drogi, jest ogromnym poświęceniem i okazaniem co jest najważniejsze. Duchowni protestanccy są jakby w rozkroku, ich wybór nie jest jednoznaczny. To nie przekonywuje. Kościół katolicki adoruje Jezusa w eucharystii i poprzez spowiedź w takiej formie daje niemal fizyczne poczucie pojednania z Ojcem., ale skupia się również na rytualności i automatyzmach modlitwy. Kościoły protestanckie dają nie wymuszają zewnętrznego okazywania pobożności poprzez np. procesje, klękanie itp co tym którzy są trochę dalej od Pana Boga daje poczucie refleksji, a nie poczucie swojej własnej fałszywości przy poddawaniu się takim sytuacjom. Jeszcze inna sprawa, najtrudniejsza to kult maryjny. No co mam powiedzieć. Każdy kto się angażuje w wierze wie, nie obrażając się na innych, że może to dla nich stanowić problem. A po za tym rozbudowane różnice teologiczne, które dla prostego, ale szczerze wierzącego człowieka są nieistotne lub niezrozumiałe. Wszyscy wiemy, że Pan Bóg nie będzie wyróżniał żadnej opcji i jest to kolejna miara naszego bożego dziecięctwa czy mimo różnic mamy poczucie prawdziwego braterstwa
    doceń 20
  • Obserwator
    16.03.2019 09:40
    Co dobrego widzę w wpisach ? Że komentujący bronią katolicyzmu.To logiczne,jeśli w coś wierzysz,uznajesz to za prawdę i bronisz tego.Co widzę niedobrego w komentarzach ? Reagujemy wrogością i atakiem.W jaki sposób może być nam wrogiem ktoś kto wierzy iż Jezus jest Chrystusem ? Samo słowo "ekumenizm" jest już obraźliwe. Dlaczego takie reakcje? : "Proszę nie wpisywać się na listę osób notorycznie obrażających Polaków." Jeśli kogoś może obrazić dowcip o tym iż Polacy poszli do nieba, to nie mam więcej pytań.....
    doceń 23
  • podaję nick
    16.03.2019 11:30
    Słowo "ekumenizm" w prawidłowym znaczeniu oznacza powrót odłączonych (np. protestantów) do wspólnoty Kościoła Katolickiego. Po SVII zamiast wzywać do powrotu zaczęto inicjować jałowe dialogi, szukanie "tego co łączy, a nie co dzieli", itp. Do niczego dobrego takie działanie nie doprowadziło, a jedynie rozmyło rozumienie nauczania KK i zdezorientowało większość katolików.
    doceń 26
  • Bartosz Tomecki
    16.03.2019 12:35
    Szanowny Panie Marcinie, proszę obejrzeć film Grzegorza Brauna pt. "Luter i rewolucja protestancka", albo posłuchać wykładu ks. prof. Guza o luteranizmie. Prawda nas wyzwoli.
    doceń 24
    • Ktoś
      16.03.2019 12:41
      Braun jest bezbłędny?
      doceń 36
      • kskiba19
        16.03.2019 15:41
        Niekoniecznie, natomiast sięga do źródeł i nie ucieka od niewygodnych faktów.
        doceń 12
        0
      • Gość
        16.03.2019 16:18
        po tym jak braun oświadczył "państwo polskie nie istnieje", jest "kondominium" itd. powoływanie się na niego odczuwam jak obrazę
        doceń 36
        0
      • podaję nick
        16.03.2019 21:22
        Gościu-Ktosiu - obrażanie się na prawdę jest niepoważne. Poza tym zajrzyj do słownika jak się pisze imiona własne, w tym nazwiska.
        doceń 2
        0
      • Gość
        17.03.2019 14:02
        jaką "prawdę"?
        doceń 36
        0
  • Mateusz
    16.03.2019 21:24
    Panie Marcinie nie można dwoma cytatami wyrwanymi z kontekstu udowadniać tezy. Niestety stosuje Pan takie zabiegi notorycznie. Myśle że właśnie pod tym względem bliżej Panu do protestanta niż do katolika.
    doceń 14
  • Rafaello
    17.03.2019 10:55
    Tak na serio - moje doświadczenie życiowe pokazuje mi, że nabierają mądrości ci, którzy umieją słuchać. Najgorzej kończą ci, którzy otaczają się wyłącznie pochlebcami.
    doceń 12
  • gut
    17.03.2019 11:38
    Dla kogo to jest problem - dlatego dla kogo jest, są napięcie faktyczne a czasami sztuczne, a to dlatego, że w innych kręgach katolickich czy mediach emitowane są protestanckie filmy i nikt z tego nie robi afery... Ba! przecież taka pieśń religijna "Być bliżej Ciebie chcę" to jest pieśń stworzona przez Protestancki Świat, a jest śpiewana podczas Eucharystii i nie tylko... A np. kanony Taize? One też są już częścią katolickiego świata i nikogo to nie dziwi i to jest coś naturalnego, a to dlatego, że są rzeczy, kwestie, które mają chcę wspólną która dotyczy Wszystkich; wyznanie, pochodzenie, tradycja nie mają tu tak naprawdę znaczenia.
    doceń 12
  • podaję nick
    17.03.2019 14:50
    Jeśli w kręgach katolickich protestanckie modlitwy, ruch Taize, czy pieśni nie wzbudzają wątpliwości to oznacza tylko, że katolicy są już tak przesiąknięci protestantyzmem, iż nie zauważają, ze coś nie jest katolickie. To świadczy też o wadliwej formacji kapłanów, którzy jako pierwsi powinni ostrzegać wiernych, bo strzec się należy nawet pozorów zła. Niestety mylisz się pisząc, że wyznanie, tradycja "nie mają tak naprawdę znaczenia". Mają znaczenie. Pan Jezus założył jeden Kościół - Katolicki. Błędy protestanckie wtargnęły do Kościoła i przestają być dostrzegane - czemu dałeś dowód swoim komentarzem.
    doceń 6
  • Zofia
    17.03.2019 20:46
    Ten artykuł to kolejna manipulacja wymuszająca na katolikach to chore myślenie odnośnie "ekumenizmu". Prawdziwy ekumenizm to doprowadzenia wszystkich do jednego stołu eucharystycznego. To raczej nie dokona się tą drogą, którą idą te polskie protestantyzujące wspólnoty, bo one potrafią odejśc w programie od Mszy, żeby :braci protestantów nie urazić" KPINA
    doceń 13
  • Gosc
    17.03.2019 21:42
    Uściślając to jest prywatna opinia jeśli jestem katolikiem, bo jeśli jestem protestantem, to jest bogactwo myśli teologicznej, na które autor powinien być otwarty, chcąc nie być sprzecznym z samym sobą. Śmieszne to.
    doceń 0
  • Pan Jezus i św. Faustyna
    17.03.2019 21:54
    Widzą to tak: Dziś sprowadź mi dusze heretyków i odszczepieńców, i zanurz ich w morzu miłosierdzia Mojego; w gorzkiej męce rozdzierali mi ciało i serce, to jest Kościół mój. Kiedy wracają do jedności z Kościołem, goją się rany Moje i tym sposobem ulżą mi męki.

    Jezu najmiłosierniejszy, który jesteś dobrocią samą, Ty nie odmawiasz światła proszącym Ciebie, przyjm do mieszkania najlitościwszego Serca swego dusze heretyków i dusze odszczepieńców, i pociągnij ich swym światłem do jedności z Kościołem, i nie wypuszczaj ich z mieszkania najlitościwszego Serca swego, ale spraw, aby i oni uwielbili hojność miłosierdzia Twego.

    I dla tych co podarli szatę Twej jedności,
    Płynie z serca Twego zdrój litości.
    Wszechmoc miłosierdzia Twego, o Boże,
    I te dusze z błędu wyprowadzić może.

    Ojcze Przedwieczny, spójrz okiem miłosierdzia na dusze heretyków i odszczepieńców, którzy roztrwonili dobra Twoje i nadużyli łask Twoich , trwając uporczywie w swych błędach. Nie patrz na ich błędy, ale na miłość Syna swego i na gorzką mękę Jego, którą podjął dla nich, gdyż i oni są zamknięci w najlitościwszym Sercu Jezusa. Spraw, niech i oni wysławiają wielkie miłosierdzie Twoje na wieki wieczne. Amen. (1218-1219)
    doceń 11
    • kRZYSZTOF
      19.03.2019 21:36
      Miałem zamieścić podobny komentarz z cytatem z Nowenny do Miłosierdzia Bożego. Dodam tylko od siebie, że św. Jan Paweł II był zwolennikiem ekumenizmu, ale na pewno nie takiego, który powodowałby uszczerbek dla Kościoła Powszechnego. Dzieje się tak obecnie, gdy w imieniu źle pojmowanej tolerancji lub szukania kompromisu za wszelką cenę to my katolicy rezygnujemy najczęściej z jakiej ważnej dla nas kwestii, aby wszystkim było miło. Żeby wkrótce nie okazało się, że mamy sytuację jak z dialogiem między Kościołem a judaizmem, że dla dobrego samopoczucia i nie psucia kontaktów z żydami rezygnujemy z głoszenia im Ewangelii i mówieniu o Jezusie Zmartwychwstałym. Warto tu mocno zaznaczyć, że Jan Paweł II był też wielkim propagatorem kultu Bożego Miłosierdzia, według objawień Pana Jezusa św. Siostrze Faustynie, a słowa z piątego dnia Nowenny z Dzienniczka wskazują mocno co powinno być głównym celem ekumenizmu - nawrócenie i powrót wszystkich do Jezusa i Kościoła Powszechnego.
      doceń 1
    • Gość
      20.03.2019 19:18
      Znowu prywatne objawienia
      doceń 0
  • Banbaryla
    17.03.2019 22:19
    Tutaj jest bardzo piękna zawierająca krótką analizę odpowiedź ikomutoprzeszkadzalo.pl/commentarii/ekumenizm-jak-socjalizm/?lang=pl
    doceń 5
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także