Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Rafaello
    27.02.2019 14:32
    Jeśli prowadzi się negocjacje to zawsze jest coś dobrego, bo jest to jakaś nadzieja na zmiany. Dotychczas Korea Płn. była blokowana, i Trump wymyślił żeby zmienić trochę podejście do niej. Wielu ludzi jest sceptycznych, ale niech próbuje. Może coś z tego wyjdzie.

    Jeśli chodzi o Chiny to przeżywają w tej chwili wojnę celną z USA, i chyba też Trump ostatnio zdecydował się na mediację zamiast eskalacji.
    Co do Wietnamu, to mówią że jest to jakby wzór dla przemian stosunków. W latach 60-tych USA zaangażowały się w wojnę w Wietnamie, a 20 lat później Amerykanie przyjeżdżali do Wietnamu naprawiać to, co zniszczyli.
    Warto trzymać kciuki, by coś w Korei Płn. się zmieniło, bo to jest straszny kraj.
    doceń 13
  • E.
    27.02.2019 18:24
    Bardzo mądre słowa! Mam nadzieję, że także nasi rządzący dotrą do rozważań red. Dziedziny.
    doceń 10
  • HANZP
    27.02.2019 19:04
    Mnie zabolała uwaga irańskiej dyplomacji o pomocy udzielonej podczas II wojny światowej. Zabolała bo mają rację, znam tę historię dość dobrze kiedy na irańskiej ziemi masa wycieńczonych łagrami ludzi znalazła schronienie albo przynajmniej umierała będąc wolnymi ludźmi. Szkoda, że ta konferencja odbyła się w Polsce. Nic z tego nie mamy, a tylko sobie narobiliśmy wrogów. Ale dyplomacja to meandry polityki. Z kim trzymać? Zachód to dno, moralne i militarne. Wschód to odwieczny polityczny wróg. Wzmocnić V4 ? ...
    doceń 11
    • Gość
      28.02.2019 17:35
      jakiej "pomocy"? Alianci okupowali Iran, a częścią sił okupacyjnych była Armia Andersa. Ostatnio natomiast irański rząd neguje zbrodnie hitlerowskie, co jest tyleż antysemickie, co antypolskie.
      doceń 22
      • HANZP
        01.03.2019 10:02
        To że okupowali alianci (zresztąnie tylko oni, vide Operacja Y) nie zmienia faktu że ludność irańska przyjęła Polaków bardzo życzliwie i z typową irańską gościnnością (jak się okazuje to nie tylko nasza domena ;). Wspomnienia ludzi którzy przeżyli pewien etap swojego życia na irańskiej ziemi są bardzo ciepłe i pozytywne w odniesieniu do tamtejszej ludności. Na osobną uwagę zasługuje również fakt pomocy ormiańskich chrześcijan w tamtym czasie. Ludzie są ludźmi wszędzie, to polityka miesza ludziom w głowach.
        doceń 0
        0
  • Obserwator
    28.02.2019 08:11
    Kto zerwał porozumienie nuklearne z Iranem? USA. Dlaczego? Bo amerykanom nie jest na rękę pokój na Bliskim Wschodzie.Pobudzając i gasząc konflikty w tej części świata ma wpływ na cenę ropy.Amerykańskie firmy wydobywające ropę są już w Katarze,Arabi Saudyjskiej,Kuwejcie,Zjednoczonych Emiratach,Omanie,Iraku,Afganistanie.W Syrii kończy się wojna i kto wchodzi? Firmy amerykańskie.W Libii jest podobnie.Więc nadszedł czas na Iran.Żeby zdestabilizować sytuację,zrobić małą wojnę domową,pomóc wprowadzić "porządek" i swoje firmy wydobywające ropę.Tylko Iran jest stabilnym państwem.Do tego posiada broń atomową.Scenariusze z Iraku odpadają, trzeba wymyślić coś innego.... ale spokojnie, za miliardowe kontrakty na wydobycie ropy da się wymyślić kilka scenariuszy......
    • E.
      28.02.2019 13:37
      A najgorsze jest to, że i nasi przywódcy bez mrugnięcia okiem poślą naszych żołnierzy w imię "demokracji i pokoju światowego"...
      • Zapytanie
        28.02.2019 18:58
        Skąd wiadomo?
        doceń 9
        0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także