Nowy numer 17/2024 Archiwum
  • CSOG
    05.02.2019 14:20
    Ambona
    Ambony wszystkich chrześcijańskich kościołów świata nie wystarczą, aby mowa miłości, mowa Ewangelii głoszącej miłość, została zasiana w każdym sercu i umyśle. Nie wystarczy powołań kapłańskich do głoszenia mowy miłości aby wzrastała w naszych sercach. Dziś widzę wielką potrzebę aby dziennikarskie serca i dusze zrozumiały swoje powołanie. Nie tylko ksiądz, ale każdy z nas został powołany do głoszenia Dobrej Nowiny i mowy miłości. A dziennikarze mają do tego możliwości. Mają narzędzia i możliwości dotarcia ze swoim orędziem tam, gdzie nie dociera głos niedzielnego kazania. Miło być zaskoczonym faktem, że niektórzy dziennikarze, tak jak autor felietonu powyżej dostrzegają ten potencjał i właściwą dla siebie drogę. Właściwą postawę i właściwy jedyny skuteczny z możliwych wariantów sposób walki o „mowę miłości”. Dziękuję Panie Redaktorze.
    doceń 4
  • vsd678
    06.02.2019 06:32
    Ludzie nie chcą twojej mocy, twojej własnej mocy, ponieważ jest ona dla nich upokarzająca." Nieprzyjemnie odbieram te słowa autora, ponieważ sugerują one ludzką zawiść i małostkowość. Mnie osobiście pociągają przykłady katolikow mocnych w wierze. Moc ich wiary nie jest w żaden sposób upokarzająca (skąd ta dziwaczna teza?), ale wręcz przeciwnie -jest inspirująca. Na przykład bohaterowie dzisiejszego dnia - święci japońscy męczennicy. Albo współcześni: kardynał Sarah czy o.Pelanowski. Jeśli coś mnie upokarza, to jest to współczesny trend w Kościele, zakładający, że głównym zadaniem katolika jest bycie miłym, a prawda nie ma większego znaczenia.
    • CSOG
      06.02.2019 10:08
      Od dwudziestu wieków trend w Kościele, zakłada, że głównym zadaniem katolika jest bycie dobrym. Kiedy porównamy definicje, lub chociażby nasze potoczne rozumienie wyrazów dobry i miły, okaże się, że postawę bycia jednocześnie dobrym i nie miłym, trudno jest sobie nawet wyobrazić. Przynajmniej mi jest trudno. Prawda ma równie elementarną i podstawową wartość jak miłość i dobroć. Jednak obrona prawdy, albo wyrażanie jej w sposób nie miły, dla mnie przynajmniej przedstawia wartość już znacznie mniejszą. Dla mnie wyrażanie prawdy w sposób nie dobry jest królestwem wewnętrznie skłóconym, które nie może się ostać. I ostatnia już kwestia: „Moc w słabości się doskonali”. Głębokie słowa do których jednak zrozumienia każdy musi dojść własną drogą. Dla mnie naprawdę wielki i mocny jest człowiek, który swoją wielkość i moc potrafi wyrażać swoją pokorą (nie porzucając przy tym prawdy). I tak zrozumiałem tekst autora.
      doceń 3
    • Rafaello
      08.02.2019 00:04
      Nie wiem czy poza miłością coś jeszcze w życiu ma sens? Ale szanuję wybór, każdy ma swój własny przepis na życie.
      • vsd678
        09.02.2019 07:12
        Dwie ulice ode mnie pewien pan, mąż i ojciec dwójki dzieci, odszedł do sąsiadki, z którą połączyła go nagle wielka miłość. Dzieci widząc przez płot swojego ojca obściskującego nową panią, wołają "tatusiu, wróć do nas". Dzieci kiedyś zrozumieją, że w życiu poza miłością nic nie ma sensu i uszanują wybór tatusia. Bo to miły i dobry człowiek. Naprawdę bardzo miły i bardzo dobry. Niech żyje miłość.
        doceń 2
        0
  • Marta
    07.02.2019 14:23
    DZIĘKUJĘ za ten tekst, przywołane Autorytety i cytaty - zapisałam do przemyślenia, przemodlenia i biorę na drogę do samej siebie!
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także