Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • Adam r.
    17.01.2019 12:07
    Po pierwsze, porónywanie współczesnych wyznawców judaizmu do żydów starotestamentalnych jest błędem, o czym mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski – nie jest to ten sam judaizm. Nie ma w nim świątyni, kapłanów ani ofiar. Po drugie, tyle się mówi o dialogu, a nic nie mówi się o konieczności nawracania. Prawdziwym antysemityzmem jest wykluczanie żydów z grona osób, którym głosimy Ewangelię.
    doceń 20
    • podaj nick
      17.01.2019 14:10
      brak świątyni nie jest problemem, ofiary składali jeszcze do XII czy XIII w. n.e., a ofiarnik (składający ofiarę ) był jakby kapłanem, problem w odejściu od nauki w wersji Starego Testamentu, Talmud ma zasady kształtujące postawy raczej antyewangeliczne
      doceń 5
  • rebelsoul
    17.01.2019 12:27
    Współczesny judaizm talmudyczny nie ma nic wspólnego z wiarą Judejczyków sprzed 2000 lat. Kto odrzuca Jezusa ma diabła za ojca por. J 8,42-44 "Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. ...Wy macie diabła za ojca..." Proszę więc nie mówić, że mamy wspólnego Ojca.
    doceń 13
    • Gość
      17.01.2019 16:26
      Wierzą w innego Boga? Mają inny Dekalog?
      doceń 30
      • Tinka
        22.01.2019 18:13
        Wierzą w innego boga, bo odrzucają Jezusa jako Syna Bożego! Dekalog mają tylko na niby, bo odrzucają jego przestrzeganie.
        doceń 1
        0
      • Gość
        22.01.2019 18:39
        Czemu mają służyć te teksty? "w innego boga" jest oznaką marcjonizmu.
        doceń 7
        0
  • podaj nick
    17.01.2019 12:52
    tyle razy było to prostowane, że nie żadne Dziadki, ponieważ to się ukształtowało w okresie III-IV w. n.e.; wersja Starego Testamentu z której korzystało chrześcijaństwo była tożsama z religią mazoistów, judaizm jest bardziej doktryną społeczną do trzymania społeczności w kupie i antagonizmie wobec nie-żydów, więc 180 w poprzek do nauki wyjściowej, jedynie "korzystając z motywów" ST co wygodniejszych itd. itd. nie tylko pomijają Chrystusa, ale również 10 przykazań ich nie obowiązuje, czy nie boicie się odpowiedzialności za wciskanie ludziom podobnego kitu?
    doceń 12
    • Gość
      17.01.2019 16:27
      "10 przykazań ich nie obowiązuje" z czego to wziąłeś?
      doceń 26
      • podaj nick
        22.01.2019 10:40
        u żydów jest relatywizm moralny dobre jest to co dobre dla żyda, wówczas oszukanie goja nie jest grzechem, o ile jest to robione umiejętnie, Talmud uczy jak
        doceń 2
        0
      • Gość
        22.01.2019 13:46
        znasz Talmud w oryginale?
        doceń 15
        0
      • podaj nick
        30.03.2019 10:46
        co ich w praktyce nauczył Talmud można sobie poobserwować wraz z historią niejaki Lord Balfour został przekonany przez Londyńskie Towarzystwo Promowania Chrześcijaństwa wśród Żydów ( London Society for Promoting Christianity Amongst the Jews, LSPCAJ ) że przekazanie terenów w Palestynie dla osiedlenia się żydom przyspieszy ich nawracanie się na chrześcijaństwo, osoby po stronie żydowskiej, które się tym zajmowały ani przez minutę nie brały na serio tej opcji, jest to tzw. zręczne kłamstwo mów gojowi co chce usłyszeć dla uzyskania własnych celów, podobnie było z niejakim Lewisem (Luisem) Namierem czy Bernstein-Namierowskim, gość miał mocno sprany dekiel pod kierunkiem syjonizmu czyli żydowskiego szowinizmu, do tego stopnia, że pracował jako historyk w Wielkiej Brytanii, aby mieć możliwość fałszować mapy, które były załącznikami w traktatach granicznych przy podziałach terytorialnych po II wojnie światowej, aby zaszkodzić Polsce, gdyby nie on linia Cursona przebiegałaby zgodnie z przynależnością narodowościową mieszkańców, więc dzisiejsza Ukraina zachodnia, część dzisiejszej Litwy, czy Białorusi nadal byłyby polskie, nie trzeba by tych tabunów ludzi przewozić na śmierdzący Śląsk, który był często dla nich miejscem zupełnie obcym, do tego pełnym UB-ctwa jak łajno smrodu
        doceń 0
        0
  • Albert
    17.01.2019 13:17
    "Po co Dzień Judaizmu w Kościele katolickim?" Jedynie dla uczczenia tych, co odrzucili Jezusa i Jego Naukę!
    doceń 15
  • otto
    17.01.2019 15:37
    Talmud jest judaizmu najświętszą książką (faktycznie kolekcją książek).
    Ma on pierwszeństwo przed Starym Testamentem w judaizmie.
    Dowód tego można znalezć w samym Talmudzie, Erubin 21b (Wydanie Soncino):
    "Mój syn, jest troskliwszy w przestrzeganiu słowa Skrybów niż w słowach Tory (Stary Testament)."
    Zwierzchnictwo Talmudu ponad Biblią w izraelskim stanie może też być widoczne w wypadku czarnych etiopskich Żydów. Etiopczycy mają więcej wiedzy Starego Testamentu niż Izraelczycy. Jednak ich religia jest tak starożytna, że wyprzedza Talmud Skrybów , o którym Etiopczycy nie mają żadnej wiedzy.


    Według do N.Y. Times z września. 29, 1992, p.4:


    doceń 4
  • otto
    17.01.2019 16:32
    ...mają więcej wiedzy Starego Testamentu niż Izraelczycy. ...czy dostrzegacie te manipulacje - sami zwia sie Judejczykami czyli zydami ( Judaizm), a jednoczesnie glosza sie Izraelczykami, od panstwa Izrael, bo faktycznie nie sa Izraelitami, ale swiat mysli, ze Judaizm, a co za tym idzie Izraelczycy to lud wybrany przez Boga. Izraelici natomiast to 12 plemiom z rodu Jakuba.
    • podaj nick
      17.01.2019 22:59
      Judea biblijna to dzisiejsza Etiopia, nie zaś dawna prowincja rzymska w Palestynie o tej naziwe, Arka Przymierza do dzisiaj znajduje się w Etiopii, izraelscy archeolodzy zostają ateistami jak im każą wynajdywać te wszystkie ST biblijne miejsca na terenie Palestyny, bo ich tam nie ma, poza tym jakim cudem Izraelici mieli by być wybrańcami, skoro biblia jest pisana w dużej części po aramejsku, czyli w języku nie-semickim, wiele elementów wskazuje na to że byli tylko jednym z narodów mających w tamtym czasie dostęp do Pisma Św., ale z wrodzoną sobie skromnością przyjęli, że to wszystko ich tylko dotyczy, z czasem zaś zamiast czcić słowo Boże w wersji oryginalnej opracowali specyficzną wersje "pod siebie"
      • Gość
        21.01.2019 21:26
        "Judea biblijna to dzisiejsza Etiopia" że co proszę?
        doceń 20
        0
      • Gość
        22.01.2019 15:50
        Biblia w większej części jest pisana po hebrajsku, aramejski jest językiem z grupy semickiej.
        doceń 14
        0
  • Zenon z Elei
    17.01.2019 20:05
    Kościół Chrystusowy nie może czcić swoich wrogów, tym bardziej nazywać ich "ojcami", "dziadkami", "ciotkami". Oficjalny judaizm to wyznanie talmudyczne a nie starotestamentowe, jego wyznawcy nie szanują Ewangelii i mają za wroga Jezusa Chrystusa. W związku z tym są także wrogami Kościoła. To nie do pomyślenia, by pochylać się nad nimi poza formułą miłości nieprzyjaciół.
    doceń 11
  • sara
    17.01.2019 21:27
    Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną!
    • Gość
      21.01.2019 21:27
      Jakich "cudzych"? O czym piszesz?
      doceń 22
      • Tinka
        22.01.2019 18:22
        Dobrze pisze! Jeżeli bowiem odrzuca się Synostwo Boże Jezusa, to czci się innego boga pod przykrywką czczenia Boga prawdziwego. Dla takich prawdziwym bogiem jest szatan. Wyznawcy materializmu też otwarcie nie wyznają szatana, tylko wyznają go pod przykrywką najpierw ubóstwienia materii, którą czczą pod przykrywką uwielbienia konsumpcji, seksu i panowania. Szatan jest księciem kłamstwa, więc nie występuje otwarcie, tylko pod różnymi przykrywkami.
        doceń 1
        0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także