Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Stanisław_Miłosz
    11.01.2019 10:27
    "Był to bowiem teren pogranicza dwóch ludów - związku lugijskiego i Gotów. Jednak dzięki wykopaliskom prowadzonym w ostatniej dekadzie okazało się, że nie jest to prawda."

    Jak to nieprawda? Przecież definitywnie zostało ustalone przez niemieckich uczonych, że Słowianie w tym czasie brodzili na bosaka w bagnach Polesia. To mogli być wyłącznie niosący ludom Międzymorza (od Waregów do Greków) Hochkultur (czyli ówczesny kaganek oświaty) Goci i Gepidzi.*/

    */ Polecam niewielkie, ale bardzo sensowne (bo odwołujące się do realiów epoki) opracowanie tematu wędrówek ludów germańsich na przełomie er Leszka Moczulskiego. Tak czasem bywa, że ktoś się lepiej sprawdza jako historyk, niż polityk ("Tajemnice wczesnych Słowian").
    • Dremor
      11.01.2019 10:57
      Jak niby mogli brodzić w bagnach Polesia, skoro w tym czasie siedzieli jeszcze w Azji, a do Europy wyruszyli dopiero trzysta lat później?
      • Stanisław_Miłosz
        11.01.2019 15:10
        Trzysta lat później to wyruszyli do Europy Hunowie. Słowianie byli Hunami? Ciekawa hipoteza.
        doceń 0
        0
      • podaj nick
        12.01.2019 23:19
        i uwaga na skarabeusze, bo znów trzeba będzie się gimnastykować co robił tam egipski symbol zmartwychwstania, skoro wierzenia Słowian mogły dotyczyć co najwyżej strzyg, wił, bagiennych utopców czy bóstw płodności
        doceń 2
        0
    • podaj nick
      12.01.2019 22:51
      oby znaleziska nie były ładniejsze niż w grobowcu Waldalgesheim czy z terenów Kolchidy, bo się "naukowcy" pogubią w swoich wersjach co do Słowian na terenie Polski schodzących z drzew w 966 r, ciekawe też jakim cudem fibule jako element stroju występowały w czasach I w p.n.e/I w n.e. od Hiszpanii, Francji, przez Skandynawie, Słowiańszczyznę, Szwajcarię, Płd. Niemcy, Peloponez, Turcję po dzisiejszą Gruzję i okolice a wzorami i urodą takie podobne do choćby podhalańskich zapinek do peleryn, czyżby nasi górale to Germańcy i Celtowie
      • Gość
        14.01.2019 10:42
        jakich "schodzących z drzew"? wyważasz otwarte drzwi
        doceń 6
        0
  • artek
    12.01.2019 10:39
    Jeśli przyjmiemy, że Wielbark był zlepkiem Gotów z kulturą oksywską (pokrewną przeworskiej), to kultura słowiańska (kijowska?) powstałaby pod ich wpływem. A, wtedy, rozwój zawdzięczalibyśmy Germanom jak prześmiewczo wspomniał przedmówca. P.S. Sam przeworsk też skorzystał na technologii "zachodu ". W tym przypadku byli to Celtowie.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama