Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • Albert
    03.12.2018 18:19
    Będą zmiany, ale na gorsze w działaniu i zmiany nazw. Przecież wszystko zależy od mentalności ludzi, a ta leci coraz bardziej w kierunku piekła.
    doceń 4
  • tsue takamucha
    03.12.2018 18:19
    Konia z rzędem kto odpowie, co ma Pe-O wspólnego z partią ludową albo chrześcijańską demokracją... Te wszystkie słowa to nawet nie oksymoron, to coś nieskończenie totalniej przeciwnego, przy czym porównanie krzesła z tym elektrycznym brzmi jak naprawdę najniewinniejszy żart... Nie wiem czy będzie jakaś rewolucja, widziałbym z tej Europie raczej kosmiczny Chaos. Nasza wiara nie mówi że był na początku, ale na końcu może się zdarzyć.
    • gosc
      03.12.2018 20:52
      Definicja chadecji opiera się głównie na encyklice Rerum Novarum stanowiącą podstawę Katolickiej Nauki Społecznej. Jeśli chodzi o wspólne elementy między PO a nurtem chrześcijańskiej demokracji, to są to po kolei:
      -uznanie demokracji jako podstawowego ustroju społecznego
      -uznanie własności prywatnej
      -brak interwencjonizmu państwowego
      -uznanie umiarkowanej ingerencji państwa w sferę socjalną (zasada, że lepiej dać wędkę, niż rybę)
      -uznanie godności człowieka bez względu na pochodzenie, wyznanie, rasę, orientację itp.
      -wspieranie zasady rozdziału państwa od Kościoła
      -dbałość o środowisko naturalne

      Co do zasady chadecja reprezentuje centrum sceny politycznej. Z polskich partii do chadecji najbliżej PO i PSL. PiS był partią chadecką do czasu, gdy partia zaczęła wspierać redystrybucję dóbr (program 500+) i interwencjonizm państwowy.

      Konia z rzędem możesz przysłać pocztą :)
      • tsue takamucha
        04.12.2018 17:33
        Zasłużonego konia z osprzętem, to znaczy Misia z zawiesiem do helikoptera Mi-6, oczywiście wysyłam. Miś jaki jest każdy widzi, komu się oczko albo i oba nie odkleiły, ale mówi że czuje się koniem i ma na to dziesiątki teoretycznych argumentów, które na pewno Pana przekonają. Będzie Pan zadowolony :)
        doceń 0
        0
      • ja
        05.12.2018 10:57
        Do: TSUE TAKAMUCHA
        Dostałaś Mucho bardzo konkretną odpowiedź. O co chodzi w Twoim wywodzie o Misiu? Może jestem cienki ale nie łapię...
        doceń 0
        0
      • Gość
        29.12.2018 18:31
        pomysł braku interwencjonizmu co najmniej dziwny
        doceń 15
        0
    • Slezan
      04.12.2018 08:35
      PO nie jest partią narodowo-socjalistyczną jak PiS. Dziękuję za konia. Siodło mam własne.
      doceń 3
  • passenger
    04.12.2018 07:34
    Autor pisze o powtarzalnym i przewidywalnym cyklu politycznym. Po latach prosperity, gdy pojawiają się poważne zawirowania gospodarczo-społeczne (np kryzys finansowy sprzed 10 lat, kryzys migracyjny, itd) zawsze dużą popularność zdobywają różnego rodzaju szarlatani polityczni. Niestety dla większości z nich główny celem jest władza dla samej władzy i dlatego są gotowi manipulować ludzmi i wykorzystywać ich strach. A ponieważ odwołują się bardzo mocno do pomysłów socjalnych (np 500+, wcześniejsze emerytury, itd) to nic dziwnego, że popularność zdobywają przede wszystkim kosztem socjaldemokracji. Zresztą na PiS głosuje bardzo duża część Polaków, którzy jeszcze 15 lat temu głosowali na SLD.
    doceń 9
  • Obserwator
    04.12.2018 08:11
    "...do partii antysystemowych zalicza się tak odległe od siebie stronnictwa polityczne, jak konserwatywne PiS..." PIS antysystemowe... Ciekawa teza.... Partia która ma większość w sejmie,senacie,trybunale konstytucyjnym,ma wpływ na prokuratorów oraz swojego prezydenta.Partia która tworzy i rządzi całym systemem politycznym w Polsce jest antysystemowa ? Ciekawa teza...
    doceń 11
  • Gosc
    04.12.2018 21:05
    Zeby cos sie zmienilo w wynikach wyborow do Parlamentu Europejskiego to trzeba najpierw , zeby ludzie poszli na wybory . We Francji (i w wielu innych krajach) tak jak w Polsce , polowa ludzi nie chodzi na wybory a potem sie skarza....
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także