19.11.2021

Jak to się stało, że świątynia stała się targowiskiem?

Jezus wszedł do świątyni i zaczął wyrzucać sprzedających w niej. Łk 19,45

Łk 19, 45-48

Jezus wszedł do świątyni i zaczął wyrzucać sprzedających w niej. Mówił do nich: «Napisane jest: „Mój dom będzie domem modlitwy”, a wy uczyniliście go jaskinią zbójców».

I nauczał codziennie w świątyni. Lecz arcykapłani i uczeni w Piśmie oraz przywódcy ludu czyhali na Jego życie. Tylko nie wiedzieli, co by mogli uczynić, cały lud bowiem słuchał Go z zapartym tchem.

Ewangelia z komentarzem. Jak to się stało, że świątynia została zmieniona w jaskinię zbójców?
Gość Niedzielny

Jak to się stało, że świątynia stała się targowiskiem? To wynik tak zwanego myślenia pragmatycznego. Ludzie przychodzą, chcą złożyć ofiary ze zwierząt, muszą je gdzieś kupić. I muszą czymś zapłacić, a że nie każda waluta tego czasu była „wymienialna”, na straganie potrzebny był ktoś, kto się na różnych monetach znał. Po co mają chodzić z tym nie wiadomo gdzie, skoro mogą to mieć na miejscu? A poza tym po co mają płacić za miejsce do handlu komuś innemu, kiedy zarobić na tym mogą kapłani i świątynia? I tak dom Boży stał się targowiskiem. Jaskinią zbójców – jak powiedział Jezus. W tym kontekście warto zadać sobie pytanie, czy przypadkiem i ja nie bywam tak pragmatyczny, że zapominam o Bożych przykazaniach?