Nowy numer 21/2018 Archiwum

Rozważania GN

« » Maj 2018
N P W Ś C P S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Sobota 12 maja 2018

Czytania »

ks. Wojciech Surmiak

Modlitewny wzorzec

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: O cokolwiek prosilibyście Ojca, da wam w imię moje. Do tej pory o nic nie prosiliście w imię moje: proście, a otrzymacie, aby radość wasza była pełna.

Mówiłem wam o tych sprawach w przypowieściach. Nadchodzi godzina, kiedy już nie będę wam mówił w przypowieściach, ale całkiem otwarcie oznajmię wam o Ojcu. W owym dniu będziecie prosić w imię moje, i nie mówię wam, że Ja będę musiał prosić Ojca za wami. Albowiem Ojciec sam was miłuje, bo wy Mnie umiłowaliście i uwierzyliście, że wyszedłem od Boga.

Wyszedłem od Ojca i przyszedłem na świat; znowu opuszczam świat i idę do Ojca».


Wolno prosić o wszystko. Zdaje się temu przeczyć modlitwa „Ojcze nasz” – modlitewny wzorzec. Czy znajdują się tam prośby o wszystko? Nie. Nie ma prośby o długie życie czy o zdrowie. Ani o obfite zbiory czy pokój. To o co się prosi? O nadejście królestwa Bożego. W trzech pierwszych prośbach modlitwa wyraża troskę o sprawy Boga. W drugiej kierunek modlitwy się zmienia. Zaczyna spoglądać na troski człowieka: by mieć codzienny chleb, by umieć przebaczyć winy, by nie ulec pokusie. W prośbie o chleb zawarte są wszelkie troski, które mogą nękać człowieka, także te materialne. Zgodnie z takim rozumieniem „Ojcze nasz” uczy nas nie tyle, o co prosić, ale w jakiej kolejności układać nasze prośby. Najpierw troska o Boga, potem nasze troski. Najpierw dobro wieczne, potem dobra doczesne.

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 albert 12.05.2018 09:15
Niezalogowany użytkownik Co to znaczy prosić w Imię Jezusa? Nikt tego ludziom nie wyjaśnia, a człowiekowi będącemu na początku swojego życia, albo w większym stopniu oddającego się konsumpcjonizmowi, trudno się domyślić co to znaczy. W Imię Jezusa prosi się tylko i wyłącznie wtedy, gdy w swoim duchu ma się Jego Naukę i się nią żyje. Wtedy wszystko się robi w Imię Jezusa, bo Imię Jezusa to doskonałe dobro. Można też prosić w Imię Jezusa będąc w szczerym i głębokim zaufaniu do Niego, ale wtedy prośba musi być ukierunkowana na dobro. Dobro jest to ściśle określony stan, wytworzony przez sprawiedliwość i miłosierdzie.

wszystkie komentarze >

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama