Nowy numer 3/2019 Archiwum

Rozważania GN

Piątek 11 maja 2018

Czytania »

ks. Jerzy Szymik

Radość jest centralnym elementem doświadczenia chrześcijańskiego

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz przemieni się w radość.

Kobieta, gdy rodzi, doznaje smutku, bo przyszła jej godzina. Gdy jednak urodzi dziecię, już nie pamięta o bólu – z powodu radości, że się człowiek na świat narodził.

Także i wy teraz doznajecie smutku. Znowu jednak was zobaczę, i rozraduje się serce wasze, a radości waszej nikt wam nie zdoła odebrać. W owym zaś dniu o nic nie będziecie Mnie pytać».


Fragment listu bł. Frassatiego do siostry: „Pytasz mnie, czy jestem wesoły, a jakże mógłbym nie być? Póki mi Wiara daje siłę, zawsze wesoły! Katolik przecież nie może nie być wesoły. Smutek zasługuje na wygnanie z serc katolickich. Smutek to co innego niż ból, smutek jest najgorszą ze wszystkich chorób. Choroba ta niemal zawsze wyłania się z ateizmu. Cel zaś, do którego zostaliśmy stworzeni, odsłania przed nami drogę może najeżoną wieloma cierpieniami, ale bynajmniej nie drogę smutną. Jest ona radością także poprzez cierpienie”. Radość jest centralnym elementem doświadczenia chrześcijańskiego. Wielki początek chrześcijaństwa – zwiastowanie – zaczyna się słowem anioła skierowanym do Maryi: Raduj się. 

  • albert
    11.05.2018 08:53
    W tym fragmencie Ewangelii Jezus mówi nam o naszych smutkach związanych z widzeniem zła dziejącego się na ziemi i uciech złoczyńców, oraz bezsilności wobec tego dziejącego się zła, gdyż złoczyńcy przez swój egoizm, nie są w stanie zauważyć zła przez siebie wyrządzanego, bo inni ludzie się dla nich nie liczą. Pan Jezus jednak obiecuje nam wielką radość po zejściu z tego świata, gdyż to zło nie będzie już w stanie nas dosięgnąć, a sprawiedliwość się wypełni.
    doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy