Nowy numer 3/2019 Archiwum

Rozważania GN

Środa 9 maja 2018

Czytania »

ks. Antoni Bartoszek

Objawienia prywatne nie przyniosły nowych treści

Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy.  J 16, 13

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi.

Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi».

J 16, 12-15


Pismo Święte zawiera zapis Bożego objawienia, którego treść jest nam potrzebna do zbawienia. Jeśli w historii chrześcijaństwa miały miejsce objawienia prywatne (a mówimy tu oczywiście o tych potwierdzonych przez Kościół), to nie przyniosły one nowych treści, lecz jedynie przypomniały prawdy zawarte w tekstach biblijnych. Duch Święty, którego posyła nam Jezus, pozwala w sposób pogłębiony zrozumieć treść objawienia. Człowiek bowiem nie jest w stanie ogarnąć całej prawdy Bożej: może do niej jedynie się przybliżać, może ją stopniowo coraz bardziej rozumieć. W najbliższy piątek rozpoczynamy nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego. Zachęcam, by przez dziewięć kolejnych dni odmawiać modlitwę do trzeciej Osoby Trójcy Świętej z prośbą o lepsze rozumienie słowa Bożego. 

  • albert
    09.05.2018 08:45
    "Jezus powiedział do swoich uczniów:
    «Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. " Te słowa Jezusa oznaczają, że całą prawdę ludzie będą poznawali stopniowo przez poznawanie rzeczywistości i przymierzanie jej do Nauki Chrystusa. Każdy człowiek, aby poznać całą prawdę, musi tą drogę przejść. Jako dziecko człowiek poznaje teoretycznie (jeżeli dorośli mu ją przedstawią) Naukę Chrystusa i z biegiem lat, jeżeli ta Nauka jest dla niego ważna, odkrywa jej prawdziwość i dobro, aż do poznania całej prawdy, która wcale nie jest trudna i skomplikowana, jedynie szatan robi wszystko, aby ją przed ludźmi zakryć. Innej drogi poznania całej prawdy nie ma.
    doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy