Nowy numer 3/2019 Archiwum

Rozważania GN

Poniedziałek 7 maja 2018

Czytania »

ks. Adam Pawlaszczyk

Czym jest prawdziwe oddawanie czci Bogu?

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.

To wam powiedziałem, abyście się nie załamali w wierze. Wyłączą was z synagogi. Ale nadto nadchodzi godzina, w której każdy, kto was zabije, będzie sądził, że oddaje cześć Bogu. Będą tak czynić, bo nie poznali ani Ojca, ani Mnie. Ale powiedziałem wam o tych rzeczach, abyście, gdy nadejdzie ich godzina, pamiętali, że Ja wam o nich powiedziałem».


Jak różnie można rozumieć, czym jest prawdziwe oddawanie czci Bogu! Dwa tysiące lat po tym, jak Jezus wypowiedział słowa z dzisiejszego fragmentu Ewangelii, jest już dla nas zupełnie oczywiste, że miał rację. Znamy historię. Minęły epoki, a w żadnej z nich nie brakowało ludzi, którym wydawało się, że oddają cześć Bogu, chociaż czynili zło. Jaka jest wobec tego recepta na właściwe rozeznanie dobra i zła? Odpowiedź jest oczywista: Duch Święty, Paraklet, nazwany przez Jezusa Duchem Prawdy oraz Pocieszycielem. Jego posłannictwem jest świadczenie o Jezusie. Naszym również. A świadczymy tym, że jesteśmy z Jezusem od początku. Być z Jezusem oznacza dawać świadectwo. Oby zawsze było to świadectwo prawdy.

 • albert
  07.05.2018 15:20
  Nie ma najmniejszego znaczenia, czy nie oddaje się Bogu czci świadomie, czy nieświadomie! Oba przypadki są owocem grzechu przeciwko Duchowi Świętemu! Głupota jest owocem grzechu Przeciwko Duchowi Świętemu polegającym na zamknięciu się na prawdę. Prawda jest to wszelka rzeczywistość. W wszelkiej rzeczywistości jest zawarte światło Ducha Świętego. Wszelka prawda prowadzi do Boga.
  doceń 0
 • Sebastian
  07.05.2018 16:49
  Należy pamiętać, że ... " człowiek rodzi się " głupi i głupi" umiera.
 • Sebastian
  09.05.2018 09:21
  Proszę zwrócić uwagę na znaki w moim komentarzu. Absolutnie nie było moim zamiarem gorszenie maluczkich. Raczej przypomnienie ..." uczonym w piśmie i ... " że...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy