Nowy numer 33/2018 Archiwum

Rozważania GN

« » Luty 2018
N P W Ś C P S
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Środa 7 lutego 2018

Czytania »

ks. Antoni Bartoszek

Dlaczego warto dbać o czystość naszych serc?

Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego:
«Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!»

Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o tę przypowieść. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi w człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka, i zostaje wydalone na zewnątrz». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste.

I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».


W społeczeństwie chodzi o to, by ludzkie czyny były zgodne z prawem, zaś wykroczenie przeciw przepisom prawnym prowadzi do sankcji. Oczywiście w ramach postępowania sądowego bada się także ludzką psychikę, wewnętrzne intencje i motywacje, które kierowały człowiekiem przy danym wykroczeniu. Jednak moralność chrześcijańska sięga o wiele głębiej; jest moralnością ludzkiego wnętrza. Jeśli wnętrze człowieka przepełnione jest Bożą łaską, to wówczas i jego czyny są piękne i godne człowieczeństwa. Jeśli jednak ludzkie serca pełne są zła, przewrotności i pożądliwości, to i postępowanie naznaczone jest grzechem i złem. Gdybyśmy w życiu społecznym więcej dbali o czystość naszych serc, mniej byłoby nieporządku. Gdybyśmy bardziej formowali nasze sumienia według Dekalogu, więcej byłoby ładu i pokoju wokół nas.

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 07.02.2018 11:30
Niezalogowany użytkownik dzięki za światły wykład
Plusów: 2 gość powszedni 07.02.2018 10:10
Niezalogowany użytkownik Najbardziej nie dociera do nas, że głupota jest nieczystością pochodzącą z serca (ducha) człowieka, bo głupota jest następstwem grzechu przeciwko Duchowi Świętemu, polegającemu na zamknięciu się na poznawanie prawdy, czyli wszelkiej rzeczywistości. Głupiec, to człowiek oderwany od rzeczywistości!
Plusów: 3 Brodaty Sokrates 07.02.2018 08:35
Niezalogowany użytkownik "Gdybyśmy bardziej formowali nasze sumienia według Dekalogu, więcej byłoby ładu i pokoju wokół nas." A ja sądzę iż w tym fragmencie Jezus chce pokazać właśnie coś całkowicie innego.Dekalog to tylko dziesięć przykazań,ale jego interpretacja sprawia iż do każdego przykazania jesteśmy w stanie stworzyć dziesięć a może trzydzieści dodatkowych adnotacji,jakie zachowanie jest łamaniem danego przykazania.Do każdej z tych adnotacji można by dopisać całą tabelkę obostrzeń, wyjątków oraz szczegółowych doprecyzowań.Tak jest na przykład z doprecyzowaniem, iż osoby mieszkające razem łamią szóste przykazanie.Dlatego adhoracja Amoris Laetitia pozwala rozeznać kapłanowi czy wspólne mieszkanie razem łamie to przykaznie czy nie.Dobrze że papież Franciszek widzi pewne sprawy szerzej.

wszystkie komentarze >

Zobacz także

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama