Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ewangelia z komentarzem na każdy dzień

Piątek 12 lutego 2021

Czytania »

Dobra nowina, Ewangelia, jest nie tylko dla nas

Mk 7, 31-37

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu.

Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.

Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: «Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę».

Zaraz otworzyły się jego (głuchoniemego) uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. Mk 7,35

Ewangelia z komentarzem. Dobra nowina, Ewangelia, jest nie tylko dla nas
Gość Niedzielny

Piękna ta scena. Uzdrowienie głuchoniemego. Jezus zlitował się nad biedakiem – można by podsumować. Ma ona jednak także wymiar symboliczny. Rozgrywa się w okolicy Tyru i Sydonu, czyli w krainie pogańskiej. Głuchoniemy jest tu reprezentantem wszystkich pogan. To do nich, do ich uszu i języka Jezus mówi „effatha” – „otwórz się”. Usłyszcie i wy dobrą nowinę, na którą dotąd czekali tylko Żydzi. Ona jest też dla was. Teraz i wy możecie ją usłyszeć i o niej opowiadać. To dla nas, wierzących w Chrystusa, ważne przypomnienie. Dobra nowina, Ewangelia, jest nie tylko dla nas. Jest też dla tych, którzy, z różnych powodów, dotąd jej nie słyszeli. Nie potrafimy otworzyć ich uszu, ale możemy się nie dziwić, że wydają się głusi. Usłyszą, gdy Bóg powie do nich „effatha”.

Zapisane na później

Pobieranie listy