Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ewangelia z komentarzem na każdy dzień

Środa 12 lutego 2020

Czytania »

Judyta Syrek

Czystość jest pierwszą rzeczą, o jaką trzeba się troszczyć

Mk 7, 14-23

Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego:
«Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!»

Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o tę przypowieść. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi w człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka, i zostaje wydalone na zewnątrz». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste.

I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».

Co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Mk 7,15

Ewangelia z komentarzem. Czystość jest pierwszą rzeczą, o jaką trzeba się troszczyć
Gość Niedzielny

Zmarły niedawno ks. dr Wojciech Wójtowicz w jednym z ostatnich kazań mówił o trzech rzeczach, które są ważne w rozwoju życia duchowego: czystości intencji, pokorze i miłości. Bez nich nie da się zbudować relacji z Bogiem ani z drugim człowiekiem. Czystość jest więc pierwszą rzeczą, o jaką powinniśmy się troszczyć. Jeżeli to ona wypełnia nasze serce, nie musimy się obawiać zazdrości, chciwości, pychy. Nie będziemy mieli skłonności do kradzieży, kłamstwa, wyuzdania, nie będziemy rzucali w innych obelgami i nie grozi nam głupota. To wszystko bowiem, jak zaznacza dzisiaj Jezus, ma swoje źródło w nieczystym, nieuporządkowanym wnętrzu człowieka. Która z tych nieczystości jest najgorsza? Każda jest zła. Jedna nieczysta intencja pociąga kolejną. Jedna czysta zatrzymuje zło. Warto więc w codziennej modlitwie prosić o czystość intencji i pokorę – z nich w naturalny sposób rodzi się miłość.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

  • Henryk
    12.02.2020 12:05
    Jak to obecnie głupota, będąca jedną z nieczystości jest przemilczana, tak jakby jej nie było.Dlaczego? Przecież głupcy nie będą zbawieni, jak to dobitnie Pan Jezus wyraził w przypowieści i o pannach głupich i mądrych. Jest tak chyba dlatego, że już chyba mało kto wie co to jest głupota, mądrość zresztą też. Głupota jest owocem grzechu przeciwko Duchowi Świętemu, polegającego na zamknięciu się na prawdę, czyli nie korygowaniu swojej świadomości pod wpływem poznawania prawdy, tylko tkwieniu w utartych schematach. Mądrość jest to wiedza (zasób poznanej prawdy, będącej w pamięci osoby) pozwalająca na prawidłowe odróżniania dobra od zła. Głupota, przeciwnie, jest brakiem wiedzy i nie pozwala na prawidłowe odróżniania dobra od zła, a więc głupiec nie jest zdolny do wybierania dobra, co uniemożliwia mu kroczenie drogą prowadzącą do Boga.
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy