Nowy numer 24/2021 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Listopad 2019
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7

Wtorek 19 listopada 2019

Czytania »

Magdalena Jóźwik

Jezus nie chce być widowiskiem

Łk 19, 1-10

Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A pewien człowiek, imieniem Zacheusz, który był zwierzchnikiem celników i był bardzo bogaty, chciał koniecznie zobaczyć Jezusa, któż to jest, ale sam nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić.

Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: «Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu». Zszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: «Do grzesznika poszedł w gościnę».

Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: «Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogoś w czymś skrzywdziłem, zwracam poczwórnie».

Na to Jezus rzekł do niego: «Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł odszukać i zbawić to, co zginęło».

Dziś muszę zatrzymać się w twoim domu. Łk 19,5

Ewangelia z komentarzem. Jezus nie chce być widowiskiem
Gość Niedzielny

Zacheusz to zaradny człowiek. Jako zwierzchnik celników dorobił się całkiem sporego majątku; co sobie zamierzy, to udaje mu się osiągnąć. Chciał zobaczyć Jezusa? Niski wzrost mu w tym nie przeszkadza, od czego jest sykomora, na którą można się wspiąć. Kombinujemy w życiu jak Zacheusz, mamy swoje mniej lub bardziej nieuczciwie zgromadzone bogactwa, i to nie tylko materialne. Mamy i sykomory, które pozwalają nam być obserwatorami, ale nie uczestnikami. Jezus nie chce być widowiskiem do oglądania czy sensacją, o której wszyscy będą mówić. Dziś musi zatrzymać się w twoim domu, bo to, do czego cię zaprasza, przekracza wszelkie bogactwa. Po spotkaniu z Nim można już tylko rozdać wszystko.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy