Nowy numer 29/2021 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Listopad 2019
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7

Czwartek 7 listopada 2019

Czytania »

Judyta Syrek

Ludzkość jest jak zagubiona owca

Łk 15, 1-10

W owym czasie przybliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie, mówiąc: «Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi». Opowiedział im wtedy następującą przypowieść:

«Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: „Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła”. Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia.

Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: „Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam”. Tak samo, powiadam wam, radość nastaje wśród aniołów Bożych z powodu jednego grzesznika, który się nawraca».

Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła. Łk 15,6

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Judyta Syrek
Gość Niedzielny

Jednym z piękniejszych komentarzy do Ewangelii o zagubionej owcy są słowa Benedykta XVI z homilii, którą wygłosił na rozpoczęcie swojego pontyfikatu. Mówił wtedy o paliuszu, który jest zrobiony z czystej owczej wełny. Papież przyjmuje go jako symbol jarzma Chrystusowego i woli Boga. „Boża wola nas nie wyobcowuje, ale czasem również w bolesny sposób nas oczyszcza i tym samym pozwala odkryć samych siebie”. To pierwsze znaczenie, które może nam pomóc w odczytaniu dzisiejszego Słowa. Każdy odkrywa siebie i siebie poszukuje. Tym bardziej poszukuje nas Bóg. Paliusz ma i drugie znaczenie – metaforycznie nawiązuje do przypowieści o zagubionej owcy. Cała ludzkość jest jak zagubiona owca, która poszukuje drogi. Z tą rzeczywistością nie godzi się Boży Syn. Wybawia wszystkich. Jeżeli uważasz, że jesteś w gronie tych 99, ciesz się, bo Bóg wyciągnął kogoś z grzechu. Radość zawsze daje umocnienie.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy