Nowy numer 32/2020 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Październik 2019
N P W Ś C P S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Środa 23 października 2019

Czytania »

Andrzej Macura

Otrzymałem od Boga więcej czy mniej niż inni?

Łk 12, 39-48

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«To rozumiejcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie przyjść ma złodziej, nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie».

Wtedy Piotr zapytał: «Panie, czy do nas mówisz tę przypowieść, czy też do wszystkich?»

Pan odpowiedział: «Któż jest owym rządcą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowi nad swoją służbą, żeby rozdawał jej żywność we właściwej porze? Szczęśliwy ten sługa, którego pan, powróciwszy, zastanie przy tej czynności. Prawdziwie powiadam wam: Postawi go nad całym swoim mieniem. Lecz jeśli sługa ów powie sobie w sercu: Mój pan się ociąga z powrotem, i zacznie bić sługi i służące, a przy tym jeść, pić i upijać się, to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna; surowo go ukarze i wyznaczy mu miejsce z niewiernymi.

Ów sługa, który poznał wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. Ten zaś, który nie poznał jego woli, a uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą».


Ewangelia z komentarzem. Słowa Najważniejsze rozważa Andrzej Macura
Gość Niedzielny

Ile mi dano? Otrzymałem od Boga więcej czy mniej niż inni? Istnieje chyba pokusa, by uznać, że więcej to dostali ci, którzy są na świeczniku. Mówimy o Kościele, więc chodzi o księży czy biskupów. Ale jak się zastanowić… Każdy z nas otrzymał życie, jakieś zdrowie, rozum, zdolności, chrzest, Ducha Świętego w bierzmowaniu, pokarm na życie wieczne w Eucharystii, odpuszczenie grzechów, a małżonkowie także łaskę sakramentu małżeństwa, o innych, mniej oczywistych Bożych darach już nie mówiąc. Czy w tej perspektywie powołanie do kapłaństwa czy biskupstwa oznacza, że ci ludzie dostali więcej? A jeśli nawet tak, to czy dużo więcej? Nigdy nie wiemy, ile otrzymali nasi bliźni. Nie ma się więc co porównywać. Wiemy za to mniej więcej, ile sami od Boga otrzymaliśmy. I z tego kiedyś Bóg nas rozliczy.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy