Nowy numer 32/2020 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Październik 2019
N P W Ś C P S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Czwartek 17 października 2019

Czytania »

Judyta Syrek

Nie zmarnujmy dziedzictwa wiary

Łk 11, 47-54

Jezus powiedział do faryzeuszów i do uczonych w Prawie:
«Biada wam, ponieważ budujecie grobowce prorokom, a wasi ojcowie ich zamordowali. Zatem dajecie świadectwo i przytakujecie uczynkom waszych ojców, gdyż oni ich pomordowali, a wy im wznosicie grobowce.

Dlatego też powiedziała Mądrość Boża: Poślę do nich proroków i apostołów, a niektórych z nich zabiją i prześladować będą. Tak na to plemię spadnie kara za krew wszystkich proroków, która została przelana od stworzenia świata, od krwi Abla aż do krwi Zachariasza, który zginął między ołtarzem a przybytkiem. Tak, mówię wam, zażąda się zdania z niej sprawy od tego plemienia.

Biada wam, uczonym w Prawie, bo wzięliście klucze poznania; sami nie weszliście, a przeszkodziliście tym, którzy wejść chcieli».

Gdy wyszedł stamtąd, uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli gwałtownie nastawać na Niego i wypytywać Go o wiele rzeczy. Czyhali przy tym, żeby Go pochwycić na jakimś słowie.


Ewangelia z komentarzem. Słowa Najważniejsze rozważa Judyta Syrek
Gość Niedzielny

Od wieków świat ratowany jest przez proroków, czyli ludzi, którzy uparcie trwają w obecności Boga i konsekwentnie idą za Jego głosem. Ale od wieków historię świata tworzą równocześnie antyprorocy, czyli ludzie, którzy uparcie odrzucają Boga i próbują blokować dostęp do Niego innym. Oburzają się i skupiają na sobie. Prorocy działają odwrotnie – skupiają uwagę wyłącznie na Bogu. I to dzięki ich uporowi świat trwa. Oni mimo śmierci zwyciężają, bo zostawiają Dobro. Nigdy jeszcze w historii świata żadna ideologia nie odniosła zwycięstwa. Odważna wiara przeciwnie – triumfuje, nawet jeżeli próbuje się jej zakazać. Żyjemy w miejscu, w którym wiara dzisiaj triumfuje, w którym w wolności możemy wierzyć. Możemy mówić o Bogu. Nie zmarnujmy więc tego dziedzictwa wiary i tych dobrych słów proroków, których Pan Bóg powołał do tworzenia historii świata. Oni ponieśli śmierć, ale ich słowa pobudzają do wiary w życie wieczne i w ostateczne zwycięstwo dobra nad złem.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy