Nowy numer 32/2020 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Wrzesień 2019
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12

Wtorek 10 września 2019

Czytania »

Magdalena Jóźwik

Który z apostołów jest ci najbliższy?

Łk 6, 12-19

Pewnego razu Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc trwał na modlitwie do Boga. Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami: Szymona, któremu nadał imię Piotr, i brata jego, Andrzeja, Jakuba, Jana, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Szymona z przydomkiem Gorliwy, Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą.

Zszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie; był tam liczny tłum Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jeruzalem oraz z nadmorskich okolic Tyru i Sydonu; przyszli oni, aby Go słuchać i znaleźć uzdrowienie ze swych chorób. Także i ci, których dręczyły duchy nieczyste, doznawali uzdrowienia.

A cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich.

Wybrał spośród nich dwunastu. Łk 6,13

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Magdalena Jóźwik
Gość Niedzielny

Który z apostołów jest ci najbliższy? Piotr, który wyzna wiarę w Jezusa, ale też trzy razy się Go wyprze? Andrzej głoszący bratu: „Znaleźliśmy Mesjasza” czy synowie gromu, Jakub i Jan, domagający się miejsc przy Jezusie w królestwie niebieskim? A może Tomasz z jego niewiarą? Filip, który przyprowadził Bartłomieja? Bartłomiej ze swoją tajemnicą pod drzewem figowym? Mateusz w komorze celnej albo Judasz z rozpaczą po wydaniu Jezusa? A może Jakub, syn Alfeusza, Szymon Gorliwy i Juda… Jezus wybrał dwunastu, wiedząc, jacy są, znając ich historie. Oni widzieli cuda, słyszeli nauczanie, a gdy uciekli w czasie męki, przyszedł do nich po zmartwychwstaniu, by mocą Ducha stali się Jego świadkami.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy