Nowy numer 28/2020 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Sierpień 2019
N P W Ś C P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

Piątek 16 sierpnia 2019

Czytania »

ks. Jerzy Szymik

|

GN 32/2019

Nie dogasza knota, nie dołamuje trzciny

Mt 19, 3-12

Faryzeusze przystąpili do Jezusa, chcąc Go wystawić na próbę, i zadali Mu pytanie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?»

On odpowiedział: «Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: „Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem”. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela».

Odparli Mu: «Czemu więc Mojżesz przykazał dać jej list rozwodowy i odprawić ją?»

Odpowiedział im: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony, lecz od początku tak nie było. A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę – chyba że w wypadku nierządu – a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo».

Rzekli Mu uczniowie: «Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić».

On zaś im odpowiedział: «Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są także bezżenni, którzy ze względu na królestwo niebieskie sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!»

Kto może pojąć, niech pojmuje. Mt 19, 12

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Jerzy Szymik
Gość Niedzielny

To bardzo częste w Ewangelii i wielce symptomatyczne dla nauczania Jezusa: owa przestrzeń wolności rozciągająca się między słowem Boga a decyzją człowieka. „Kto chce pójść za Mną”… „Co chcesz, abym ci uczynił”… I podobne, zawsze jakoś takie: łagodna perswazja do ludzkiej wolności. Ta przestrzeń wolności jest wypełniona przez Boga miłością i szacunkiem wobec człowieka. Bóg nas zna – nasze możliwości, uwarunkowania, ograniczenia, zaszłości. Zna swój obraz w nas i cały przestwór nędzy w nas. Kocha nas prawdziwie, nie dogasza knota, nie dołamuje trzciny. Pracuje nad naszym zbawieniem w wielkim Boskim trudzie i wszechmocy, lecz delikatnie wobec swojego kruchego stworzenia. Mówi: jeśli chcesz…


Książka w promocyjnej cenie:

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy