GN 42/2020 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Lipiec 2019
N P W Ś C P S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Piątek 19 lipca 2019

Czytania »

ks. Jerzy Szymik

Ja zostaję po stronie Syna Człowieczego

Mt 12, 1-8

Pewnego razu Jezus przechodził w szabat pośród zbóż. Uczniowie Jego, odczuwając głód, zaczęli zrywać kłosy i jeść ziarna.

Gdy to ujrzeli faryzeusze, rzekli Mu: «Oto twoi uczniowie czynią to, czego nie wolno czynić w szabat». A On im odpowiedział: «Czy nie czytaliście, co uczynił Dawid, gdy poczuł głód, on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego i jadł chleby pokładne, których nie było wolno jeść ani jemu, ani jego towarzyszom, lecz tylko kapłanom?

Albo nie czytaliście w Prawie, że w dzień szabatu kapłani naruszają w świątyni spoczynek szabatu, a są bez winy? Oto powiadam wam: Tu jest coś większego niż świątynia.

Gdybyście zrozumieli, co znaczy: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”, nie potępialibyście niewinnych. Albowiem Syn Człowieczy jest Panem szabatu».

Gdy to ujrzeli faryzeusze, rzekli Mu…  Mt 12,2

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Jerzy Szymik
Gość Niedzielny

W maju Papieski Instytut Biblijny, Uniwersytet Gregoriański, Global Jewish Advocacy i episkopat Włoch zorganizowały międzynarodową konferencję pt. „Jezus i faryzeusze: ponowna ocena interdyscyplinarna”. Uczestnicy przyjrzeli się „możliwym sposobom prezentowania faryzeuszy w mniej nieadekwatny sposób w przyszłości” w celu „zniesienia uprzedzeń otaczających faryzeuszy, starożytnych prekursorów rabinów”. Istnieje bowiem związek – zdaniem organizatorów – między „negatywnymi stereotypami” faryzeuszy a antysemityzmem. Wszystkiego najlepszego. W tej dziedzinie nic mnie już nie zdziwi. W każdym razie ja zostaję po stronie Syna Człowieczego – Pana szabatu. I po stronie głodnego Dawida. I łuskam sobie kłosy, idąc wśród lipcowych zbóż.

 


Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy