Nowy numer 42/2020 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Lipiec 2019
N P W Ś C P S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Sobota 13 lipca 2019

Czytania »

ks. Tomasz Koryciorz

Lekcje pracy nad lękiem

Mt 10, 24-33

«Uczeń nie przewyższa nauczyciela ani sługa swego pana. Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa – jak jego pan. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, to o ileż bardziej nazwą tak jego domowników.

Nie bójcie się więc ich! Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie w świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach.

Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież bez woli Ojca waszego żaden z nich nie spadnie na ziemię. U was zaś policzone są nawet wszystkie włosy na głowie. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.

Do każdego więc, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie».

Nie bójcie się. Mt 10,31

 

Od lat otrzymuję od sióstr misjonarek miłości (tych od Matki Teresy) lekcje pracy nad lękiem. Idąc z nimi, wielokrotnie jestem świadkiem pukania do drzwi, które większość ludzi obchodzi szerokim łukiem. Słowa, które wtedy padają, są jak wyłaniające się z mroku światło. Mówienie na głos odkrywanych podczas godzin adoracji słów prawdy: że Bóg kocha i przebacza, przemienia się na moich oczach w konkretny czyn i przemienia człowieka. Bez lęku... Z ufnością... że każdy włos jest policzony i jest się ważniejszym od wróbli. Lęk to strach przed utratą tego, co uważam za swoje. A siostry pokazują, że gdy wszystko odda się Bogu (radykalizm ubóstwa), to On zatroszczy się o wszystko i staje się wszystkim.


 • albert
  13.07.2019 10:43
  Tak ewangelizować nie należy! Nie da się mówieniem przekonać ludzi dorosłych mających już swoje przekonania. Pan Jezus przekazał nam technologię nawracania ludzi. Ta technologia podobna jest do zakwaszania ciasta. Swoim przykładem życia i wyjaśnianiem tego najbliższym przekonujemy ich, a oni przekonani będą przekonywać innych. Do tego jednak potrzebna jest wiedza ogólna na temat religii, co to jest religijność i do czego prowadzą poszczególne religie, a z tym jest ogromnie cieniutko. Księża mówią ludziom, że religijność katolicka to jest chodzenie do kościoła i modlenie się, choć przecież Jezus uczy nas, że to jest tylko wołaniem "Panie, Panie". Prawdziwa religijność katolicka polega na wypełnianiu woli Ojca.
  doceń 1
 • NEOX
  13.07.2019 10:56
  Bardzo ciekawe i pouczające :)
  doceń 1
 • Andnow65
  15.07.2019 08:37
  Owszem, dobry przykład to podstawa (patrz post jw.). Ale z tym dawaniem (dobrego) przykładu nie jest wcale tak prosto. Chrześcijanin dźwiga krzyż i czasami jest to bardzo widoczne - takiego przykładu nie będzie chciał uznać za właściwy każdy człowiek, bo dobry przykład najczęściej kojarzy się nam z zyciową sielanką. Akceptacja krzyża, czyli przykładu trochę innego niż sielankowy, pojawia się w nas wówczas gdy dojrzejemy duchowo i zrozumiemy, że cierpienie nas nie zabija, a wydoskonala.
  Powiedziłbym też na koniec krótko, może nawet trochę przekornie, że antyprzykład też może może być dla nas pewną wskazówką.
  doceń 0
 • Piotr Skała
  18.07.2019 17:21
  zdajcie sobie sprawę bracia i siostry że prawie każdy lęk pochodzi od szatana. Lęk poczucie ograniczonego czasu powodują w nas wiele nieprzmyslanych złych decyzji w życiu. Módlcie się o uwolnienie od lęku uwolnienie od wszelkiej ingerencji szatana
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy