Nowy numer 44/2020 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Lipiec 2019
N P W Ś C P S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Piątek 12 lipca 2019

Czytania »

ks. Jerzy Szymik

Włóż palce własnego losu w Jego rany

Mt 10, 16-23

Jezus powiedział do swoich apostołów:
«Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie.

Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was prowadzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was.

Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.

Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Zaprawdę, powiadam wam: Nie zdążycie obejść miast Izraela, nim przyjdzie Syn Człowieczy».

Nie martwcie się o to, jak, ani co… Mt 10,19

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Jerzy Szymik
Gość Niedzielny

Nauczyłem się tego szybko, bez korepetycji. W drugim, piątym, ósmym roku bycia wikarym: „będziesz w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia”. Ten rodzaj specyficznej, słabo maskowanej niechęci, kamiennej, a bywało że i przechodzącej w żarliwą nienawiść, uderzającej w centralny nerw mojego życia, ale sięgającej poza mnie, do tego czegoś/Kogoś co/Kto stało/stał tuż za mną. Na początku się dziwiłem: przecież ja niczego złego nie zrobiłem temu człowiekowi, czego on ode mnie chce? Skąd ten stalowy chłód, ta irracjonalna furia? Z powodu Jego Imienia. Ale też: to wielka sprawa móc włożyć palce własnego losu w Jego rany i między drzwi, którymi trzaskają Bóg i świat. Chcę, by tak było. 


 • Franc Asis
  12.07.2019 08:16
  Szczęść Boże, księdzu. Niech Jezus Chrystus umacnia, a Jego Matka Najświętsza osłania Swoim płaszczem na drodze powołania. Dziękuję za komentarz do Ewangelii.
  doceń 4
 • albert
  12.07.2019 15:38
  Diabeł jest agresywny i nie ma żadnych zahamowań w czynieniu zła, a dobra nienawidzi najbardziej, więc nic dziwnego że atakuje tych, którzy przyznają się do Jezusa. Ze złem mamy, zgodnie z nauczaniem naszego Mistrza, walczyć dobrem. Dzisiaj nasz Mistrz mówi nam jak to robić: Mamy być roztropni jak węże i nieskazitelni jak gołębie. Roztropność jest to umiejętność postępowania w kierunku dobra, czyli umiejętność bycia sprawiedliwym i miłosiernym, a bycie nieskazitelnym, oznacza skrupulatne unikanie zła, czyli skrupulatne unikanie niesprawiedliwego postępowania.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy