Nowy numer 43/2020 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Lipiec 2019
N P W Ś C P S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Czwartek 11 lipca 2019

Czytania »

Judyta Syrek

Czas porzucić męską bohaterskość i kobiecą zaradność

Mt 19,27-29

Piotr powiedział do Jezusa: „Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?”

Jezus zaś rzekł do nich: „Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach i będziecie sądzić dwanaście pokoleń Izraela. I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy”.

Opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy? Mt 19,27

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Judyta Syrek
Gość Niedzielny

Podobno młodzi mężczyźni bardziej boją się opuszczać dom niż młode kobiety. Są bardziej sceptyczni, wygodni, mniej odporni na zmiany, a jak już wyjdą z domu, czują się bohaterami. Kobiety natomiast są odważne, kreatywne, dynamiczne, pragną brać inicjatywę we własne ręce. W dzisiejszej Ewangelii mężczyzna, który opuścił dom, pyta Jezusa: co będę miał z tego, że za Tobą idę? Wychodzi z niego męska interesowność i sceptycyzm. Jak zachowały się kobiety? Być może się oburzyły, skarciły Piotra. A być może o nic nie pytały, tylko działały i pokazywały, jak bardzo potrafią być zaradne. Jeżeli chcemy iść za Jezusem, musimy porzucić męską bohaterskość i kobiecą zaradność, bo Ewangelia stawia wymagania każdemu! Zwycięstwo osiągnie ten, kto zaufa i bezinteresownie pójdzie za Nim.


 • Pit&K
  11.07.2019 07:54
  Problem rozwikłania sensu tego Jezusowego wezwania jest ściśle związany z cielesnością natury ludzkiej, która z całą mocą więzi dusze. Rozumy ludzkie (przez medyków określane materialne jako fale i impulsy) mają wyraźnie określone ramy i brak jedynego impulsu wyzwolenia i być może upatrywać tego należy w łaskach Ducha Świętego, których daje moc całkowitego WYZWOLENIA. Spotykam czasem ludzi milczących, ale oczach radosnych, bo może już odnaleźli swoją drogę u boku Jezusa, są szczęśliwi nieustannie z Nim rozmawiając. (O jakże brak mi takiej modlitwy ŻYCIA!) Ludzie zaś płciami obdarowani (rozróżnieni) dla spełniania tychże powinności w zależności od stanu podświadomie powielają stare "cechy i role", nie należy się przesadnie tymi materialnymi ocenami przejmować i z radością prawdziwą spełnić swoje dzieło. Odwagi nam trzeba do spojrzenia we wnętrze duszy i zadać sobie podstawowe pytanie, czy jestem godzien, by z Tobą, lub po Twoich świętych śladach, iść Panie? To rozsądziwszy może odkryjemy, że JEDNO I JEDYNE ŚWIATŁO NIESKOŃCZONEJ MIŁOŚCI BOSKIEJ WYTYCZA NA DROGĘ ŻYCIA, JAK GWIAZDA ŻEGLARZOM KURS DO PORTU PRZEZNACZENIA.
  doceń 0
 • Pit&K
  11.07.2019 10:35
  KOREKTA do powyższego,- zdania ostatniego: To rozsądziwszy może odkryjemy, że JEDNO I JEDYNE ŚWIATŁO NIESKOŃCZONEJ MIŁOŚCI BOSKIEJ WYTYCZA NAM DROGĘ ŻYCIA, JAK GWIAZDA ŻEGLARZOM KURS DO PORTU PRZEZNACZENIA.
  doceń 0
 • albert
  11.07.2019 11:01
  Zawiało nam feminizmem. Kobiety zapominają , że to matka jest pierwszym autorytetem dziecka i to ona kształtuje jego stosunek do życia. Jeżeli matka ma niewłaściwy stosunek do życia, to przekaże go synowi i on będzie ojcem mającym "męską interesowność".
  doceń 1
 • Krzysiek
  11.07.2019 14:07
  Jaka "męska interesowność i sceptycyzm"? Po prostu interesowność. Nie podoba mi się przedstawienie tutaj mężczyzn w złym świetle. Nie dość, że maminsynki, wygodniccy, nie odporni na zmiany to dodatkowo interesowni. "Kobiety natomiast są odważne, kreatywne, dynamiczne, pragną brać inicjatywę we własne ręce". No proszę Pani, po co takie kategoryzowanie? Mógłbym przedstawić sporo przykładów, że jest jednak inaczej, tyle, że nie róbmy w katolickiego portalu, kolejnego miejsca gdzie będzie tego rodzaju walka ideologiczna.
  doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy