Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ewangelia z komentarzem na każdy dzień

« » Kwiecień 2019
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Sobota 13 kwietnia 2019

Czytania »

ks. Jacek Pędziwiatr

|

GN 14/2019

Opinii nie tworzą ludzie najmądrzejsi. A jacy?

J 11, 45-57

Wielu spośród Żydów przybyłych do Marii, ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego. Niektórzy z nich udali się do faryzeuszów i donieśli im, co Jezus uczynił.

Arcykapłani więc i faryzeusze zwołali Sanhedryn i rzekli: «Cóż zrobimy wobec tego, że ten człowiek czyni wiele znaków? Jeżeli Go tak pozostawimy, to wszyscy uwierzą w Niego, a przyjdą Rzymianie i zniszczą nasze miejsce święte i nasz naród». Wówczas jeden z nich, Kajfasz, który w owym roku był najwyższym kapłanem, rzekł do nich: «Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod rozwagę, że lepiej jest dla was, aby jeden człowiek umarł za lud, niżby miał zginąć cały naród».

Tego jednak nie powiedział sam od siebie, ale jako najwyższy kapłan w owym roku wypowiedział proroctwo, że Jezus ma umrzeć za naród, i nie tylko za naród, ale także po to, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno. Tego więc dnia postanowili Go zabić.

Odtąd Jezus już nie występował otwarcie wśród Żydów, tylko odszedł stamtąd do krainy w pobliżu pustyni, do miasta zwanego Efraim, i tam przebywał ze swymi uczniami.

A była blisko Pascha żydowska. Wielu przed Paschą udawało się z tej okolicy do Jerozolimy, aby się oczyścić. Oni więc szukali Jezusa i gdy stanęli w świątyni, mówili jeden do drugiego: «Jak wam się zdaje? Czyżby nie miał przyjść na święto?»

Arcykapłani zaś i faryzeusze wydali polecenie, aby każdy, ktokolwiek będzie wiedział o miejscu Jego pobytu, doniósł o tym, by można było Go pojmać.

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Jacek Pędziwiatr
Gość Niedzielny

 

Lepiej jest dla was, gdy jeden człowiek umrze za lud, niż miałby zginąć cały naród. J 11,50

W Dzień Przebłagania Żydzi, kładąc dłoń na głowie kozła, wypowiadali swoje grzechy (Kpł 16,20). Potem wybrany człowiek wyprowadzał kozła na ustronne urwisko, stawiał go tak, by ten nie widział przepaści, a następnie spychał w nią zwierzę, wraz z którym od Izraela oddalały się jego grzechy. Kozioł ofiarny – bo tak do dziś mówi się o bohaterze tej praktyki – biorąc na siebie ludzkie grzechy, był zapowiedzią Jezusa, który z ich powodu również dał się zepchnąć w przepaść męki. Jak do tego doszło? Za sprawą poglądów najwyższego kapłana Kajfasza: lepiej, gdy jeden umrze za lud. Przypadek Kajfasza dowodzi, że opinii nie tworzą ludzie najmądrzejsi, ale ci, którzy mają najwięcej do powiedzenia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

  • Gabriela
    13.04.2019 07:34
    Bywa, ze broniąc pewnych treści czy wartości niszczymy to, co zdaje się im zagrażać, a co w istocie okazuje się być wartością prawdziwą. I na odwrót - bronimy zła z przekonaniem, ze to ... atakowane dobro. Dlatego trzeba uważać z „rozbijaniem bałwanów”, gdyż zwrócony don cios nieoczekiwanie może sięgnąć ... samego Boga. Od rozprawy z bałwochwalstwem byli i są prorocy. Ci prawdziwi. Tyle tylko, ze nie zawsze byli i nie zawsze są słuchani. A szkoda ...
    doceń 0
  • Franc Asis
    13.04.2019 11:20
    Wiara nieodłącznie związana jest z uczynkami, i to uczynkami miłosierdzia.
    Jeżeli broniąc swojej pozycji niszczymy innych to pycha zwycięża w nas nad pokorą i upadamy.
    Nie jesteśmy w stanie „sięgnąć” Boga. To Bóg zniża się do nas, aby otoczyć nas swoim Miłosierdziem.
    Każdy z nas codziennie toczy w swoim sercu „Bój bezkrwawy”(tytuł dramatu ks. Bronisława Markiewicza z początku XX wieku) z przeciwnikiem naszego zbawienia.
    W zależności od otwartości naszego serca na Boga, potrafimy odczytać bieżący świat i postawy poszczególnych ludzi, także rozpoznać "wilki w owczej skórze". Życzę wszystkim spotkania Żywego Boga w czasie zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
  • Marek
    13.04.2019 17:20
    Skończmy z tą hipokryzją, że wszyscy co nastawali na życie Jezusa byli żli i głupi. Przeciwnie, jeśli wierzycie słowom Jezusa, to umarł on za nasze grzechy, dla naszego zbawienia, dlaczego więc potępiacie tych wszystkich, którzy do tego zbawienia się przyczynili ?
  • a
    13.04.2019 22:27
    Opinię się tworzy? Ludzie to robią? Niekoniecznie najmądrzejsi? Oto słowo.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy