Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ewangelia z komentarzem na każdy dzień

« » Kwiecień 2019
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Środa 10 kwietnia 2019

Czytania »

Andrzej Macura

|

GN 14/2019

Wygląda pięknie, a faktycznie jabłko jest zgniłe

J 8, 31-42

Jezus powiedział do Żydów, którzy Mu uwierzyli: «Jeżeli trwacie w nauce mojej, jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli».

Odpowiedzieli Mu: «Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę. Jakże Ty możesz mówić: „Wolni będziecie?”»

Odpowiedział im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. A niewolnik nie pozostaje w domu na zawsze, lecz Syn pozostaje na zawsze. Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni. Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, ale wy usiłujecie Mnie zabić, bo nie ma w was miejsca dla mojej nauki. Co Ja widziałem u mego Ojca, to głoszę; wy czynicie to, co usłyszeliście od waszego ojca».

W odpowiedzi rzekli do niego: «Ojcem naszym jest Abraham».

Rzekł do nich Jezus: «Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to dokonywalibyście czynów Abrahama. Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił. Wy dokonujecie czynów ojca waszego».

Rzekli do Niego: «My nie urodziliśmy się z nierządu, jednego mamy Ojca – Boga».

Rzekł do nich Jezus: «Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem sam od siebie, lecz On Mnie posłał».

 

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Andrzej Macura
Gość Niedzielny

 

Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. J 8,34

Jakież to inne od tego, co myśli dziś świat. „Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu”. Wielu wydaje się dziś, że jest dokładnie odwrotnie: grzech to wolność, a zachowywanie przykazań – to zniewolenie. Ale to tylko taka niewiele mająca wspólnego z rzeczywistością reklama. W rzeczywistości jest tak, jak mówi Chrystus. Bo grzech to wyglądające pięknie, ale faktycznie zgniłe jabłko. Człowiek to niby wie, ale znów daje się zwieść i po nie sięga. I dopiero kiedy skosztuje, ponownie zastanawia się, po co mu to było; po co ten wstrętny smak zła, skoro można było skosztować czegoś naprawdę dobrego? Tak, tylko niewolnik musi ciągle robić to, czego tak naprawdę nie chce. A niewolnik – mówi Jezus – nie pozostaje w domu na zawsze. W domu Ojca mieszkanie ma Syn. I ten, kogo Syn wyzwoli.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

  • albert
    10.04.2019 09:00
    W tym fragmencie Ewangelii, Jezus pokazuje nam, jak pycha zaślepia człowieka. Zaślepia tak, że traci on zdolność do widzenia prawdy. Uczy nas też, że znajomość prawdy daje człowiekowi możliwość bycia wolnym, bo tylko znając prawdę, może wybierać to co chce. Będąc w zakłamaniu wydaje się mu że wybiera to, a w rzeczywistości (prawdzie), wybiera tamto.
    doceń 2
  • Marek
    10.04.2019 13:13
    Bardzo dobry komentarz. Bardzo. Nie często tak dobry komentarz tutaj się pojawia.
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy