Nowy numer 2/2021 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Czerwiec 2018
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7

Wtorek 5 czerwca 2018

Czytania »

Te słowa odnoszą się także do mnie

Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli podchwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?»

Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: «Czemu wystawiacie Mnie na próbę? Przynieście mi denara; chcę zobaczyć». Przynieśli, a On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?»

Odpowiedzieli Mu: «Cezara».

Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga».

I byli pełni podziwu dla Niego.


Chrześcijanin to ktoś, kto stawia Boga objawionego w Jezusie Chrystusie na pierwszym miejscu. Nasze zarządzanie czasem, trud zdobywania dóbr materialnych, a nawet sposób przeżywania międzyludzkich relacji powinny odnajdywać właściwe sobie miejsce w świetle Tego, który stoi na szczycie życiowej hierarchii wartości. Jeśli moja modlitwa zanika, bo terminarze przepełnione, jeśli dbam o ziemską majętność, zaniedbując „gromadzenie sobie skarbów w niebie” (por. Mt 6,20), jeśli przywiązanie do osób – nawet tych najbliższych – bierze górę nad troską o moją zażyłą i życiodajną relację z Bogiem… wówczas i do mnie odnoszą się słowa Jezusa: „Czemu Mnie wystawiacie na próbę? Oddajcie Bogu to, co należy do Boga”.

  • albert
    05.06.2018 10:01
    Ten fragment Ewangelii zupełnie nie mówi nam, czy podatki należy płacić, czy nie. Ten fragment Ewangelii uczy nas, że nie należy się wysilać nad tłumaczeniem czegoś ludziom, którzy nie mają dobrej woli i tkwią w swoich szablonach. W tym przypadku, tak jak w przypadku,kiedy ci sami ludzie pytali Jezusa jakim prawem robi to co robi, a On uwarunkował swoją odpowiedź ich odpowiedzią na pytanie skąd pochodzi Chrzest Janowy, nie odpowiedział im, tylko zniweczył ich złe zamiary. To, czy należy płacić podatki Jezus uczy nas całym swoim nauczaniem i trzeba starać się je zrozumieć, aby dobrze wypełniać Wolę Ojca.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy