Nowy numer 2/2021 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

Czwartek 31 maja 2018

Czytania »

ks. Stanisław Gańczorz

Dziś Anioł tobie niejeden zazdrościł

W pierwszy dzień Przaśników, kiedy ofiarowywano Paschę, zapytali Jezusa Jego uczniowie: «Gdzie chcesz, żebyśmy przygotowali Ci spożywanie Paschy?»

I posłał dwóch spośród swoich uczniów z tym poleceniem: «Idźcie do miasta, a spotka was człowiek niosący dzban wody. Idźcie za nim i tam, gdzie wejdzie, powiedzcie gospodarzowi: Nauczyciel pyta: Gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami? On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujecie dla nas».

Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, a tam znaleźli wszystko, tak jak im powiedział, i przygotowali Paschę.

A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im, mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił napoju z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić będę go nowy w królestwie Bożym».

Po odśpiewaniu hymnu wyszli w stronę Góry Oliwnej.


Obyś się w dłoniach moich rodził – modli się ks. Jan Twardowski, prosząc o Eucharystię. Powtarzam za św. Tomaszem z Akwinu, że zmysły, a więc smak, zapach konsekrowanego Chleba i Wina, są trampoliną do transcendencji, czyli do Boga samego. Adam Mickiewicz pisze wiersz „Do Maryi Łempickiej w dzień przyjęcia Komunii Świętej”: „Dziś cię za stołem swym Chrystus – ugościł, dziś Anioł tobie niejeden zazdrościł”. Wiersz kończy: „Ja bym dni wszystkich rozkosz za nic ważył, gdybym noc jedną tak jak ty przemarzył”. Nie trzeba zazdrościć aniołom ani marzyć, lecz w realnym świecie przyjąć Boga pod postacią Chleba. Anoreksja religijna to brak pokarmu dla duszy. Karmię się Ciałem Pana, bym religijnie był mocarzem. Bym zmężniał.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy