Nowy numer 08/2020 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

Środa 2 maja 2018

Czytania »

ks. Antoni Bartoszek

Chrześcijaństwo to nie perfekcjonizm, lecz głęboka więź z Jezusem

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeżeli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.

Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».


Kiedyś w „Gościu Niedzielnym” publikowany był cykl artykułów „Filary wiary”, którego autorem był ks. Tomasz Jaklewicz. Później ukazała się książeczka zbierająca całość cyklu. W tamtym czasie było mi dane przygotowywać do chrztu dorosłą osobę. Pani Katarzyna przeszła w sposób bardzo pogłębiony całą drogę katechumenatu. Jednym z elementów przygotowania, jaki jej wówczas zaproponowałem, była lektura książeczki „Filary wiary”. Opowiadała potem, że znalazła w niej zdanie, które uznała za swoją najkrótszą odpowiedź na pytanie, dlaczego chce zostać chrześcijanką. A zdanie brzmiało tak: „Chrześcijaństwo to nie perfekcjonizm, lecz głęboka więź z Jezusem”. Właśnie o tym mówią słowa Pana Jezusa: „kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity”.

  • albert
    02.05.2018 11:28
    "„Chrześcijaństwo to nie perfekcjonizm, lecz głęboka więź z Jezusem”. Właśnie o tym mówią słowa Pana Jezusa: „kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity”." Zdanie wielce enigmatyczne! Cóż bowiem znaczy perfekcjonizm w chrześcijaństwie? I na czym polega głęboka więź z Jezusem? Czy na bylejakości i odczuciach? Przecież niedawno czytaliśmy że: Kto Mnie miłuje, ten przestrzega Prawa, a kto mówi że Mnie miłuje, a nie przestrzega Prawa, jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. Ten, kto tkwi w Jezusie, naśladuje Go w przestrzeganiu Prawa. Nie da się inaczej tkwić w Jezusie! Przestrzeganie Prawa, to jest postępowanie w sprawiedliwości, czyli pomnażanie dobra. Każde inne postępowanie jest postępowaniem w niesprawiedliwości, czyli jest pomnażanie zła.
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy