Teologia w obrazach

PAP

publikacja 08.09.2011 07:30

"Teologia w obrazach" to tytuł wystawy prezentujące zbiór ikon datowanych na XVIII i XIX w., którą od środy można oglądać w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Prezentowane ikony pochodzą ze zbiorów muzeum w Supraślu.

Teologia w obrazach Ikona przedstawiająca św. Pawła Józef Wolny/GN

Ekspozycję "Teologia w obrazach" zorganizowano w ramach 3. Międzynarodowego Festiwalu "Między Wschodem a Zachodem". Ideą festiwalu, który przygotowuje Kancelaria Prawosławnego Arcybiskupstwa Wrocławskiego i Szczecińskiego, jest prezentacja mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska tradycji Wschodu i jej związków z kulturą Zachodu.

"Do zorganizowania wystawy +Teologia w obrazach+ zainspirowało nas bardzo szerokie zainteresowanie towarzyszące wystawie polskich ikon współczesnych, która odbyła się podczas 1. Festiwalu +Między Wschodem a Zachodem+. W tym roku chcemy zaprezentować ikony starsze, datowane na XVIII - XIX w., pochodzące ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu" - powiedziała Anna Sanecka, szefowa festiwalu.

Jak wskazują organizatorzy, ikony są drugim, obok śpiewu cerkiewnego, najbardziej charakterystycznym elementem religii prawosławnej. Zajmują szczególne miejsce nie tylko w świątyni, ale także w codziennym życiu wiernych. "Ikona przyciąga przede wszystkim swoimi walorami artystycznymi i na ten aspekt chcemy zwrócić uwagę zwiedzających. Jednak pojmowanie ikony jako dzieła sztuki mającego zaspokoić nasze potrzeby estetyczne, choć istotne, nie jest najważniejsze. Jest ona bowiem czymś więcej niż dziełem sztuki - oprócz wielkiego bogactwa artystycznego posiada znacznie większe bogactwo duchowe" - podkreślają organizatorzy w materiałach towarzyszących ekspozycji.

Prezentowane na wystawie zbiory pochodzą z Muzeum Ikon w Supraślu, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W zbiorach placówki znajduje się ponad 1200 ikon. Ekspozycji prezentowanej we wrocławskim Muzeum Etnograficznym będzie towarzyszył wykład pt. "Ikona jako teologia w obrazach". Wystawa będzie czynna do 30 października.

W ramach 3. Międzynarodowego Festiwalu "Między Wschodem a Zachodem" odbędzie się również koncert "Trzech basów profundo". Trzech pochodzących z Syberii śpiewaków - Vladimir Miller, Mikhail Kruglov i Sergei Kochetov - wykonają aranżację znanych utworów rosyjskiej klasyki oraz rosyjskich utworów ludowych.