Z kamerą w grobowcu Majów

PAP

publikacja 25.06.2011 16:29

Archeolodzy obejrzeli przy pomocy zdalnie sterowanej kamery zawartość niedostępnego grobowca władcy Majów wewnątrz piramidy sprzed 1500 lat - donosi serwis internetowy Yahoo News za agencją Reuters.

Z kamerą w grobowcu Majów Jedna z piramid w Palenque Jan Harenburg / CC 3.0

Grobowiec znajduje się w jednej z piramid w ruinach miasta Majów Palenque, położonego w stanie Chiapas w południowej części Meksyku.

Jak podaje komunikat Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku, grobowiec został odkryty przez archeologów w 1999 roku, ale dotąd nie mieli oni możliwości dotarcia do komory grobowej i obejrzenia wyposażenia grobu, należącego prawdopodobnie do władcy Majów panującego w okresie między 431 a 550 r. n.e.

Dzięki zastosowaniu miniaturowej zdalnie sterowanej kamery, opuszczonej ze szczytu piramidy przez istniejący niewielki otwór na głębokość około 5 metrów, archeolodzy zdołali po raz pierwszy zobaczyć, co znajduje się w komorze.

Ściany komory pokryte są malowidłami przedstawiającymi postacie Majów, wykonanymi przy pomocy czerwonego barwnika, a w pomieszczeniu znajdują się ludzkie szczątki okryte pośmiertnym całunem, zdobionym elementami z jadeitu i macicy perłowej, a także wiele wyrobów ceramicznych.

Według archeolog Marty Ceuvas, cechy miejsca pochówku wskazują na to, że ludzkie szczątki w grobowcu należą do władcy Palenque, prawdopodobnie jednego z założycieli dynastii.

Majowie rozbudowywali miasto w okresie ok. 250-800 r. n.e., a szczyt rozwoju Palenque osiągnęło w połowie VII wieku.

Palenque jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych związanych z cywilizacją Majów, a w 1987 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.