Powstrzymać falę zabójstw

Bogumił Łoziński

Biskupi zdecydowanie popierają wprowadzenie zakazu aborcji i protestują przeciwko legalizacji związków partnerskich.

Powstrzymać falę zabójstw

Jest już tradycją, że w homiliach podczas uroczystości Bożego Ciała biskupi mówią o najważniejszych problemach, które obecnie dotykają Polaków. Tak też było w tym roku: wzywali parlamentarzystów do poparcia ustawy całkowicie zakazującej aborcji i zdecydowanie skrytykowali próby legalizacji związków partnerskich. Warto zwrócić uwagę, że ich oceny rzeczywistości były bardzo zbliżone. Media zajmujące się szukaniem różnic między biskupami będą w tym roku rozczarowane, nasi hierarchowie pokazali jedność.

Być może wynikała ona z tego, że problemy jakie poruszali dotyczą istoty nauczania moralnego Kościoła, w których stanowisko biskupów nie pozostawia żadnej wątpliwości.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakazującego aborcji w Polsce. W homiliach poparli go liczni biskupi. Wiceprzewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki wprost wezwał posłów do opowiedzenia się za takim rozwiązaniem: „trzeba powstrzymać falę zabójstw w polskich szpitalach i tak sformułować ustawę, aby w sposób oczywisty wynikało z niej prawo do życia dla każdego dziecka, również dla dziecka chorego” – mówił w Poznaniu. Wtórował mu w Ostrowie Wielkopolskim biskup kaliski Stanisław Napierała: „niech w ten sposób wniosą swój wkład w ochronę życia człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Żadnej partii nie wolno tu wprowadzać jawnie, czy ukrycie tzw. dyscypliny głosowania. Chodzi bowiem o sprawę sumienia znamionującego człowieka i niezbywalne jego prawo”. A w Lublinie bp Mieczysław Cisło wzywał: „jako chrześcijanie musimy być jednoznaczni w naszym szacunku dla każdego życia i w jego obronie”.

Problemem, który ostatnio porusza opinię publiczną jest próba legalizacji związków partnerskich, w tym homoseksualnych. Sprawą tą zajęli się w swoich homiliach dwaj kardynałowie. W Krakowie kard. Dziwisz stwierdził: „próba wprowadzenia w polskim prawodawstwie tak zwanych „związków partnerskich” jedno - lub dwupłciowych wydaje się zasadniczym nieporozumieniem” i podkreślał, że nikt i nic nie zastąpi pierwotnej wspólnoty małżeńskiej kobiety i mężczyzny. Z kolei w Warszawie kard. Nycz apelował do polityków: „by stanowiąc prawo nie ulegli tej potężnej presji niektórych środowisk na próby zrównania małżeństwa z innymi związkami”.

Jednoznaczne stanowisko biskupów w sprawie ochrony życia, czy związków partnerskich jest bardzo ważne w kontekście postaw niektórych polityków, którzy deklarują się jako wierzący a jednocześnie opowiadają się w tych sprawach za rozwiązaniami sprzecznymi ze stanowiskiem Kościoła, np. za utrzymaniem obecnego stanu prawnego w kwestii aborcji. Polscy biskupi wskazali w swoich homiliach, że jest to postawa niewłaściwa