ONZ: Sudan zagrożony najgorszym kryzysem żywnościowym w świecie

kabe/africanews

publikacja 21.03.2024 13:51

Trwający konflikt doprowadził Sudan do sytuacji, która może stać się najgorszym kryzysem żywnościowym na świecie, ostrzega Biuro Pomocy Humanitarnej ONZ.

ONZ: Sudan zagrożony najgorszym kryzysem żywnościowym  w świecie Obóz sudańskich uchodźców w Czadzie Henry Wilkins/VOA

Minął prawie rok od rozpoczęcia wojny domowej między siłami wojskowymi dowodzonymi przez gen. Abdela Fattaha Burhana, a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia, pod dowództwem Mohammeda Hamdana Dagalo.

Obecnie, jak wskazuje Edem Wosornu, dyrektor operacji humanitarnych w Sudanie, jedna trzecia populacji Sudanu, czyli ok. 18 milionów ludzi, stoi w obliczu głodu, który może osiągnąć katastrofalny poziom w maju.

Już teraz, co dwie godziny w obozie Zamzam w El Fasher w Północnym Darfurze umiera jedno dziecko, a organizacje humanitarne alarmują, iż w nadchodzących tygodniach i miesiącach około 222 tys. dzieci może umrzeć z niedożywienia.

Dodatkowo pojawiają się doniesienia o atakach na tle etnicznym, przemocy na tle seksualnym i zbiorowych gwałtach.

Dyrektor operacji humanitarnych w Sudanie, wskazuje, iż kiedy świat koncentruje swoją uwagę na wojnach w strefie Gazy i na Ukrainie ​„w Sudanie pod zasłoną międzynarodowej nieuwagi i bierności rozgrywa się humanitarna parodia”, a tysiące ludzi straciło już życie..

Pod koniec stycznia prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan stwierdził, że istnieją podstawy, aby sądzić, że obie strony obecnego konfliktu dopuszczają się zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości.

Walki trwają w Chartumie, Darfurze i Kordofanie, gdzie 90 proc. mieszkańców boryka się z nadzwyczajnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

Oprócz 18 milionów ludzi zagrożonych głodem w Sudanie, brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyka również 7 milionów mieszkańców sąsiedniego Sudanu Południowego i prawie 3 miliony mieszkańców Czadu, gdzie chronią się uchodźcy sudańscy.

Dotychczasowy konflikt doprowadził do spadku produkcji zbóż o 46 proc. w 2023 r. w porównaniu z 2022 r. i aż o 80 proc.  poniżej w obszarach, gdzie konflikt był najintensywniejszy.