Skuteczny bojkot kultowej marki. Rozstała się z legendą żeńskiego sportu, a nawiązała współpracę z osobą transseksualną konkurującą z kobietami

Jarosław Dudała

|

Gość Niedzielny

publikacja 31.01.2024 17:35

Kultowa marka surfingowa Rip Curl rozstała się w sensie biznesowym z legendą tego sportu Bethany Hamilton. Stało się to po tym, jak Hamilton sprzeciwiła się, a nawet zagroziła bojkotem zawodów, w których miałaby konkurować z biologicznymi mężczyznami, którzy „zmienili” płeć. Firma Rip Curl nawiązała potem współpracę z transseksualną Sashą Lowerson. Wycofała się z niej jednak pod wpływem bojkotu konsumenckiego.

Skuteczny bojkot kultowej marki. Rozstała się z legendą żeńskiego sportu, a nawiązała współpracę z osobą transseksualną konkurującą z kobietami Bethany Hamilton została ikona surfinu, choć w wieku 13 lat straciła ramię na skutek ataku rekina. troy_williams / CC 2.0

Amerykanka Bethany Hamilton miała 13 lat, gdy straciła ramię na skutek ataku rekina. Nie poddała się. Została prawdziwą ikoną surfingu.

Jak pisze "Daily Mail", ona sama, a także inna australijska legenda tego sportu Kelly Slater, apelowały o wprowadzenie oddzielnych konkurencji sportowych dla kobiet i dla osób transpłciowych. Hamilton została dotknięta z tego powodu internetowym hejtem („homofobka”, „transfobka”). Niedługo potem doszło do biznesowego rozwodu Hamilton z kultową dla miłośników surfingu marką sprzętu i odzieży sportowej Rip Curl. Szczegóły tego rozstania nie są do końca jasne. Żadna ze stron kontraktu nie wypowiedziała się oficjalnie w kwestii przyczyn jego zakończenia. Wedle nieoficjalnych informacji, była nią właśnie różnica zdań co do udziału osób transseksualnych w zawodach dla kobiet. Rip Curl zaczęła potem współpracę z transseksualną gwiazdą longboardu Sashą Lowerson, urodzoną jako Ryan Egan. Niektórzy twierdzą, że nie można powiedzieć, że Lowerson zastąpiła Hamilton, skoro ta ostatnia użyła jeszcze na swoim Instagramie hashtagu #ripcurl już po nawiązaniu współpracy tej firmy z Lowerson. Trudno stwierdzić, na jakich dokładnie zasadach i w jakich terminach zakończyła się współpraca Hamilton z Rip Curl. Faktem jest, że do zerwania współpracy doszło, a firma zainteresowała się w celach promocyjnych transseksualną gwiazdą, startującą w konkurencji kobiecej.

Tego było za wiele nawet Australijczyków, którzy na ogół nastawieni są liberalnie. W internecie rozpoczęła się kampania bojkotu konsumenckiego Rip Curl pod hasłami: #StopReplacingWomen (koniec z rugowaniem kobiet), #savewomenssports (ratujmy sporty kobiece), #boycottripcurl (Bojkot Rip Curl), a także pod trudną do przetłumaczenia anglojęzyczną grą słów, uderzającą w skrajnie lewicową ideologię tzw. przebudzonych: #GoWokeGoBroke.

Nacisk konsumentów okazał się miażdżący. Nowa kampania z Lowerson zniknęła z Instagrama Rip Curl. Internetowa krytyka firmy jednak nie ustała. - Dlaczego nienawidzicie kobiet? - to przykład jednego z komentarzy. ”Daily Mail” pisze, że firma wdrożyła już  szeroko zakrojoną procedurę damage control, czyli ograniczania strat wywołanych aferą.

Historia ta rozbudziła na nowo dyskusję nad możliwością sportowej rywalizacji mężczyzn po „zmianie” płci z kobietami. Międzynarodowe Stowarzyszenie Surfingu (ISA) od październiku 2022 r. pozwala na to pod warunkiem utrzymywania poziomu testosteronu poniżej 5 nmol/l (nanomoli na litr) nieprzerwanie przez ostatnie 12 miesięcy. Wielu podziela jednak opinię Bethany Hamilton, kóra stwierdziła wprost: „Sportowcy o męskiej budowie ciała nie powinni rywalizować w sportach kobiecych. Kropka”.

Sam transseksualizm jest zjawiskiem skomplikowanym. Pisaliśmy o nim m.in. w tekstach:

 

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.