Powołania stabilne

Bogumił Łoziński

|

GN 20/2011

publikacja 21.05.2011 22:12

Kościół. Powołania do seminariów i zakonów utrzymują się na stabilnym poziomie, choć z roku na rok o kilka procent maleją.

Gest nałożenia rąk na głowy kandydatów do święceń kapłańskich oznacza moc Ducha Świętego potrzebną w pracy duszpasterskiej Gest nałożenia rąk na głowy kandydatów do święceń kapłańskich oznacza moc Ducha Świętego potrzebną w pracy duszpasterskiej
fot. ks. Roman Chromy

Według danych, opublikowanych przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań, w 2010 r. w seminariach diecezjalnych i zakonnych rozpoczęło naukę 851 alumnów. Natomiast do żeńskich zgromadzeń zakonnych zgłosiło się 316 kandydatek, a do zakonów klauzurowych 40. Najczęściej za miernik powołań uważa się liczbę osób zgłaszających się na pierwszy rok do seminariów diecezjalnych, stąd jest ona poddawana szczegółowym analizom.

W 2010 r. wynosiła 675 osób, podczas gdy rok wcześniej 687, a w 2008 r. 695. Oznacza to, że w ostatnich trzech latach liczba kandydatów zgłaszających się do seminariów diecezjalnych utrzymuje się na stabilnym poziomie, malejąc o ok. 1,5 procent. Uwzględniając także powołania zakonne, spadek ten wynosi około 5 procent.

Mimo że istnieje stały spadek powołań, jednak utrzymuje się on na stosunkowo niskim poziomie, nie można więc mówić o kryzysie. A takie głosy padały w 2007 r., gdy okazało się, że na pierwszy rok zgłosiło się o prawie 25 procent osób mniej niż w roku poprzednim. Jednak w następnych latach ta tendencja wyhamowała.

Liczba powołań nie jest więc problemem w Kościele w Polsce, o wiele ważniejsza jest formacja seminaryjna, która decyduje o ich jakości i wytrwaniu w powołaniu. I właśnie właściwa formacja naukowa, ludzka, a przede wszystkim religijna kandydatów do kapłaństwa jest największym wyzwaniem dla Kościoła dziś. Bo najlepszą odpowiedzią na trudności, jakie stają przed kapłanami we współczesnym świecie, jest głęboka wiara.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.