Zmarł bohaterski biskup

Przemysław Kucharczak

|

GN 18/2011

publikacja 08.05.2011 11:04

Chiny. Biskup podziemnego Kościoła katolickiego Peter Li Hongye zmarł w Luoyang w czasie przewodniczenia obrzędom Wigilii Paschalnej. Chorował na serce.

Bp Peter Li Hongye wiele lat spędził w komunistycznych więzieniach Bp Peter Li Hongye wiele lat spędził w komunistycznych więzieniach
fot. https://mumbailaity.wordpress.com

Za swoją wierność Ojcu Świętemu Li Hongye znaczną część swojego 91-letniego życia spędził w komunistycznych więzieniach i obozach pracy. Biskupem mianował go w 1987 roku jego rówieśnik, papież Jan Paweł II.

Peter Li Hongye, urodzony w 1920 roku, został księdzem w 1944 r. Nie podporządkował się komunistom i tworzonemu przez nich „Kościołowi patriotycznemu”, lecz pozostał wierny papieżowi. Z tego powodu w 1955 roku został aresztowany przez komunistyczne władze i skazany na przymusowe ciężkie roboty. Wykonywał je aż do 1970 roku. Nekrolog, który przygotowali wierni jego diecezji, nazywa te dramatyczne lata krótkim określeniem: „test krwi i ognia”. Także później władze szykanowały kapłana i nie pozwalały mu na działalność duszpasterską.

Mimo to w 1987 roku Li Hongye został tajnie wyświęcony na biskupa. Swoją posługę sprawował w domach bohaterskich katolików wiernych Ojcu Świętemu. Ostatnie poważniejsze szykany spotkały go między 2001 a 2004 rokiem, kiedy władze nałożyły na niego areszt domowy. Skończył się on dopwiero, gdy biskup zachorował na serce i musiał zostać przewieziony z domu do szpitala.

W diecezji Luoyang w środkowo-zachodnich Chinach mieszka około 10 tys. katolików; pracuje tam 20 księży i 30 sióstr zakonnych.