Papieska biblioteka

Szymon Babuchowski

|

GN 17/2011

publikacja 05.05.2011 10:24

Wśród wielu książek „papieskich”, które ukazały się w ostatnim czasie, zwracają uwagę propozycje Wydawnictwa Znak.

Przede wszystkim zauważyć trzeba specjalną beatyfikacyjną edycję książki „Pamięć i tożsamość”. Rozmowy Jana Pawła II na temat historii, zapisane na przełomie tysiącleci, nie straciły na aktualności. Człowiek w 2011 roku nadal musi pozostawać czujnym wobec ideologii zła i odradzających się totalitaryzmów. Nie może bezkrytycznie wielbić demokracji – owszem, powinien dostrzegać jej możliwości, ale musi też widzieć wiążące się z nią zagrożenia. Aktualne pozostają papieskie rozważania na temat wolności i odpowiedzialności, a także pojęć, które do dziś wywołują gorące spory, takich jak: ojczyzna, naród czy państwo.

Wznowienia doczekały się powieści Pawła Zuchniewicza – „Jan Paweł II: »Będę szedł naprzód«” i „Jan Paweł II – nasz święty”. Tym razem zebrano je w jednym tomie, zatytułowanym „Papież z Polski. Nasz święty”. Zuchniewicz stara się w swoich książkach, na ile to możliwe, zakotwiczyć akcję w rzeczywistych wydarzeniach. Autentyczne są też wszystkie występujące w powieściach postacie, choć wiele dialogów i przemyśleń bohaterów jest oczywiście inwencją autora. On sam – co przyznaje w posłowiu – wprowadził również do fabuły elementy autobiograficzne.

Trzecią pozycją Znaku, przygotowaną specjalnie na beatyfikację, są „Kwiatki Jana Pawła II”. Po sukcesie wydawniczym pierwszego wydania autorzy uzupełnili je o inne, nieznane historie. Autorzy wyboru, Janusz Poniewierski i Jan Turnau, zastrzegają, że nie jest to antologia papieskiego humoru, ale opowieść o świętości, odmienna od hagiograficznych wzorców. Są w niej, oczywiście, historie śmieszne, ukazujące poczucie humoru papieża i jego dystans do siebie, ale są też inne – wzruszające czy skłaniające do refleksji.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.