Grobowce kabaków już nie na liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu

Krzysztof Błażyca

publikacja 02.10.2023 15:45

Znajdujące się w Kampali, stolicy Ugandy, grobowce Kasubi, gdzie pochowani są władcy dawnego tradycyjnego królestwa Bugandy, zostały przywrócone do świetności. Tym samym obiekt, będący na liście światowego dziedzictwa kulturowego, usunięto z listy obiektów zagrożonych.

Grobowce kabaków już nie na liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu Kampala. Grób kabaki Mwangi, w byłym kompleksie pałacowym Kasubi wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO Krzysztof Błażyca

Grobowce Kasubi to kompleks tradycyjnych chat ludu Ganda, krytych strzechą. Od 2001 roku obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miejsce uległo zniszczeniu w pożarze w roku 2010 roku. Zniszczeniu uległ wtedy główny budynek, znany jako Muzibu-Azaala-Mpanga. Znajdowały się w nim grobowce czterech kabaków (królów) Bugandy. Od tego czasu Kasubi znalazło się na liście obiektów w zagrożeniu.

Program odbudowy miejsca zakończył się z początkiem września. Jak poinformował Komitet Światowego Dziedzictwa, który we wrześniu obradował w Riyadzie, obiekt został przywrócony "do pożądanego stanu zachowania”

W ocenie dyrektor generalnej UNESCO, Audrey Azoulay - cytowanej przez africanews -  rekonstrukcja Kasubi „to doskonała wiadomość dla całej społeczności międzynarodowej w czasie, gdy priorytetem dla Światowego Dziedzictwa jest zapewnienie większej przestrzeni obiektom afrykańskim."  To właśnie w krajach Afryki znajduje się połowa obiektów będących na liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu.

Według UNESCO, Kasubi, dawny pałac kabaków, wybudowany w 1882 r. i przekształcony w cmentarz królewski w 1884 r., jest „wybitnym przykładem stylu architektonicznego rozwijanego przez potężne królestwo Bugandy od XIII wieku i później”.

Discover Uganda's Kasubi Royal Tombs
CGTN Africa