Nienawiść w internecie

KAI

publikacja 20.04.2011 16:59

W kilkadziesiąt godzin w polskim internecie zamieszcza się ponad 85 tysięcy wypowiedzi nacechowanej nienawiścią wobec mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i seksualnych.

Nienawiść w internecie Henryk Przondziono /Foto Gość

Najwięcej odnotowano ich na forach portalu Gazeta.pl – wynika z badania „Raport Mniejszości” przeprowadzonego przez Fundację Wiedza Lokalna.

Celem badania było opracowanie skali języka wrogości i mowy nienawiści, którą można by zidentyfikować w treściach zamieszczanych przez internautów.

Badanie zrealizowano na próbie 800 osób, przedstawiając im po 30 wybranych losowo zdań na temat określonych mniejszości: seksualnych, etnicznych, narodowych, religijnych. Respondenci oceniali, czy są one obraźliwe i w jakim stopniu.

Na tej podstawie zidentyfikowano cztery grupy wypowiedzi. Pierwsza to tzw. zdania nieobraźliwe lub bardzo słabo obraźliwe („Afrykańczycy to tacy sami ludzie jak my, każdy ma swoją kulturę, tradycję i religię”). Druga to zdania słabo obraźliwe („tolerując gejów społeczeństwa przestaną się rozmnażać i wymrą”), następnie zdania umiarkowanie obraźliwe („Epoka kamienia łupanego zadomowiła się u arabów”) oraz zdania bardzo obraźliwe („Czeczeńcy to wszy, bandyci i terroryści”).

Monitoringiem objęto trzy platformy forów internetowych, działające przy największych portalach: Gazeta.pl, Onet.pl i Wp.pl. Liczba przeanalizowanych postów sięgnęła 10 mln. „Nauczony” analizy języka program komputerowy sam rozróżniał, czy post zawiera treści wrogie wobec mniejszości.

Proporcjonalnie najwięcej postów zawierających negatywne emocje odnaleziono na forach portalu Gazeta.pl – 47 tys. 781 wypowiedzi na 3 mln 254 tys. 780 sprawdzonych tekstów. Na forum.wp.pl przeszukano 4 mln 513 tys. 394 wpisów, z czego 19 tys. 117 zawierało język uprzedzeń lub mowę nienawiści. Forum.onet.pl zawierało 18 tys. 698 wrogich wypowiedzi – tu przebadano 2 mln 178 tys. 649 postów.

Wśród mniejszości narodowych najczęściej ofiarami mowy nienawiści w sieci padają Żydzi (21 251 postów), Rosjanie (17 871) i Niemcy (9 911). Na ataki słowne niezwykle często narażone są mniejszości seksualne – 12 092 postów (trzecie miejsce w zestawieniu ogólnym, jeśli chodzi o wszystkie mniejszości), a także religijne (muzułmanie – 8 943).

„Warto podkreślić, że wyniki te mówią tylko i wyłącznie o częstości mowy nienawiści, a nie o niechęci Polaków do poszczególnych grup narodowych, czy etnicznych” – wyjaśnia Marek Troszyński z Fundacji Wiedza Lokalna.

Jako przykład, podaje badania CBOS z lutego br., według których największą niechęć Polacy odczuwają w stosunku do Romów, ale w internecie już tej niechęci nie demonstrują z taką intensywnością.

Zdaniem Troszyńskiego, za wcześnie jednoznacznie rozstrzygać, dlaczego w jednych portalach internetowych przypadki takie zdarzają się częściej, a w innych rzadziej. „Aby temu zapobiec, bezcenna będzie dla nas współpraca z administratorami forów” – dodaje.