Jerozolima: Równe prawa dla chrześcijan

KAI

publikacja 16.04.2011 10:49

Jerozolimski Komitet Międzykościelny (JIC) domaga się, by konstytucja przyszłego państwa palestyńskiego uznała chrześcijan za równoprawnych obywateli. Dotychczasowy projekt ustawy zasadniczej stanowi, że islam jest religią państwową, zaś szariat (prawo koraniczne) głównym źródłem prawa.

Kościół św. Piotra "In Gallicantu" Kościół św. Piotra "In Gallicantu"
Widok na kościół z góry Syjon. Na pierwszym planie (pod dachem) makieta dawnej Jerozolimy
Piotr Krzewiński

Podczas obrad 14 kwietnia członkowie JIC zajęli się także sprawą uznania przez władze Autonomii Palestyńskiej ewangelikalnych zielonoświątkowców. Obecnie nie należą oni do 13 oficjalnych Kościołów Ziemi Świętej i chcieliby zostać zaliczeni do ich grona. Zdaniem Komitetu jest to delikatny problem ze względu na wielką liczbę tych wspólnot oraz praktykowanie przez nie prozelityzmu.

Przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia, którego termin jest w tym roku wspólny dla prawosławnych, katolików i protestantów, Komitet wyraził nadzieję, że w przeciwieństwie do ub.r. bramy Starego Miasta nie zostaną zamknięte podczas prawosławnej uroczystości Świętego Ognia w Wielką Sobotę. Inaczej tysiące pielgrzymów i mieszkańców tej części Jerozolimy nie będą mogły świętować Wielkanocy „razem i swobodnie”. W sprawie tej rozmawia z policją chrześcijański adwokat.

Jerozolimski Komitet Międzykościelny (Jerusalem Inter-churches Comitee) jest instancją koordynującą współpracę ekumeniczną w tym mieście, a także działania mające na celu poprawę sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej. Skupia przedstawicieli Kościołów: ormiańskiego, luterańskiego, koptyjskiego i katolickiego (franciszkańską Kustodię Ziemi Świętej i Patriarchat Łaciński Jerozolimy). Udziału w jego pracach nie biorą prawosławni. Komitet współpracuje z Radą Kościołów Bliskiego Wschodu i Światową Radą Kościołów.