Pociągiem do Smoleńska

PAP

dodane 08.04.2011 09:25

Pielgrzymka rodzin katyńskich w 71. rocznicę zbrodni NKWD z 1940 r. popełnionych na polskich jeńcach i więźniach wyruszy w niedzielę pociągiem specjalnym do Smoleńska. W podróży będzie uczestniczyło ponad 200 krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i żołnierze Wojska Polskiego.

Pociągiem do Smoleńska Pielgrzymka rodzin katyńskich w 71. rocznicę zbrodni NKWD z 1940 r. popełnionych na polskich jeńcach i więźniach wyruszy w niedzielę pociągiem specjalnym do Smoleńska Jan Drzymała

Uczestnicy podróży wezmą udział w poniedziałkowych uroczystościach w Lesie Katyńskim z udziałem prezydentów Polski i Rosji - Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa, w związku z 71. rocznicą zbrodni katyńskiej.

"Ta pielgrzymka jest symbolicznym dokończeniem tej pielgrzymki kwietniowej z zeszłego roku, którą przerwała tragiczna katastrofa samolotu z 10 kwietnia" - powiedział PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzej Krzysztof Kunert. Rada jest organizatorem pielgrzymki rodzin katyńskich.

Według sekretarza Rady, sam fakt, że prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew przyjedzie do Katynia i złoży hołd ofiarom zbrodni katyńskiej jest ważnym wydarzeniem dla polsko-rosyjskich relacji. "Po raz pierwszy na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu pojawi się tak wysoki rangą przedstawiciel władz Rosji. To jest niesłychanie ważne i piękne" - podkreślił Kunert, dodając, że sama obecność prezydenta Rosji w Katyniu jest już czynem, a nie tylko gestem.

W pociągu, który będzie liczył 13 wagonów sypialnych, znajdzie się ok. 300 osób, w tym ponad 200-osobowa grupa rodzin ofiar katyńskich, m.in. zrzeszonych w Federacji Rodzin Katyńskich. Poza rodzinami ofiar pociągiem pojadą żołnierze kompanii honorowej Wojska Polskiego oraz harcerze, którzy zajmą się ewentualną pomocą medyczną dla podróżnych. Komendantem pociągu - tak jak w ubiegłorocznej pielgrzymce rodzin katyńskich - będzie kpt. Damian Matysiak z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Wszystkie osoby przed odjazdem pociągu z Warszawy mają otrzymać identyfikatory oraz informacje o czasie i warunkach podróży oraz o szczegółach planowanych uroczystości. Jak zapewnia Rada, podróżujący będą mogli liczyć na posiłki oraz napoje, które zapewni PKP.

Jak informuje Rada na swojej stronie internetowej www.radaopwim.gov.pl, pociąg wyjedzie o godz. 10.55 z dworca Warszawa Gdańska (zbiórka na dworcu o godz. 9.55). W Smoleńsku będzie w poniedziałek ok. godz. 6 rano (czasu rosyjskiego).

Przed uroczystościami w Lesie Kaczyńskim, które w poniedziałek rozpoczną się ok. godz. 16 (czasu rosyjskiego) na terenie Kompleksu Memorialnego "Katyń", krewni ofiar NKWD z 1940 r. będą mogli pojechać specjalnie podstawionymi autokarami na miejsce katastrofy samolotu 10 kwietnia 2010 r. "To będą indywidualne wizyty osób, które zechcą poświęcić chwilę refleksji w tym miejscu. W tym czasie nie odbędą się tam jednak z naszej strony żadne oficjalne uroczystości" - powiedział Kunert.

Powrót pociągu specjalnego do Warszawy planowany jest w poniedziałek w godzinach wieczornych po krótkiej obiado-kolacji w jednej ze smoleńskich restauracji. W Warszawie pociąg ma być ok. 13.30 następnego dnia.