Biskupi o polskiej prezydencji w UE

|

GN 12/2011

publikacja 27.03.2011 09:31

Zebranie KEP. O szerzenie idei solidarności w Unii Europejskiej zaapelowali polscy biskupi w komunikacie na zakończenie 354. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 15 i 16 marca w Zakopanem.

Polska powinna szerzyć w UE ideę solidarności – apelują biskupi Polska powinna szerzyć w UE ideę solidarności – apelują biskupi
fot. HENRYK PRZONDZIONO

Apel naszego episkopatu jest związany z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 lipca. Biskupi zwracają uwagę, że wśród celów prezydencji powinno być szerzenie idei solidarności, a nawet nadanie jej instytucjonalnych rozwiązań. „Polska jako kolebka ruchu społecznego, który zapoczątkował zmiany w Europie i świecie, ma szczególną misję szerzenia idei solidarności oraz nadawania jej instytucjonalnych rozwiązań.

Dla Unii Europejskiej jest to wciąż wielkie wyzwanie” – podkreślają. Wśród innych problemów, którymi powinna zająć się Polska w czasie przewodniczenia Unii, biskupi wy-mieniają m.in. obronę i promocję prawa do wolności religijnej w krajach UE i poza jej granicami; podjęcie działań na rzecz prawa do życia wszystkich poczętych dzieci, a także skutecznej polityki na rzecz rodziny, szczególnie wobec grożącego nam kryzysu demograficznego. Przypominają, że w imię prawdy historycznej powinniśmy ukazywać wkład chrześcijaństwa w budowanie cywilizacji i kultury Europy.