Obrońcy życia przeciw dyskryminacji

KAI/ PFROŻ/ JK

publikacja 29.03.2011 16:46

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia chce, by rodzice wspólnie wychowujący dzieci mogli rozliczać z nimi podatek. Tak, jak ci, którzy samotnie wychowują.

Obrońcy życia przeciw dyskryminacji Obowiązujące obecnie rozwiązanie dyskryminuje małżeństwa wspólnie wychowujące dzieci, co "jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami równego traktowania oraz ochrony małżeństwa" - twierdzą obrońcy życia. Henryk Przondziono/ Agencja GN

Aby skorzystać z takich uprawnień, trzeba być osobą samotnie wychowującą dziecko oraz wychowywać w roku podatkowym dziecko małoletnie lub dziecko do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkole.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwróciła się więc do Rzecznika Praw Obywatelskich, Ireny Lipowicz o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nierównego traktowania uprawnień rodziców do wspólnego z dziećmi rozliczania podatków.

Obrońcy życia argumentują, że obowiązujące obecnie rozwiązanie dyskryminuje małżeństwa wspólnie wychowujące dzieci, co „jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami równego traktowania oraz ochrony małżeństwa”.

Skutkiem ograniczenia możliwości wspólnego rozliczania podatków z dzieckiem do osób samotnie wychowujących dzieci są przede wszystkim niższe podatki, jakie część z nich płaci. Rozwiązanie to zachęca także do rozwodów i separacji, aby móc skorzystać z możliwości wspólnego z dziećmi rozliczenia podatku.

Zdaniem PFROŻ niesprawiedliwość tych przepisów widać zwłaszcza, gdy porówna się sytuację rodzin wielodzietnych, w których małżonkowie wspólnie wychowują dzieci, z osobami samotnymi, które najczęściej wychowują jedno dziecko. Obrońcy życia powołują się bowiem na wyniki badań GUS, według których sytuacja małżeństw wychowujących troje i więcej dzieci jest znacznie trudniejsza niż samotnie wychowujących jedno dziecko.

„Tymczasem to małżonkowie wychowujący wspólnie troje i więcej dzieci i mający trudniejszą sytuację dochodową, niż osoby samotnie wychowujące dzieci, są pozbawione uprawnienia do wspólnego rozliczania podatków z dzieckiem” – piszą w liście do Rzecznik Praw Obywatelskich Paweł Wosicki i Antoni Szymański, prezes i wiceprezes Federacji.

Ich zdaniem, konieczne jest więc upowszechnienie możliwości wspólnego rozliczania podatków rodziców z dziećmi, tak by zachowane zostały zasady równego traktowania oraz ochrony małżeństwa i rodziny.

W liście do RPO proszą o zbadanie tego problemu i złożenie stosownego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż sprawą nie zajęły się do tej pory ani rząd, ani parlament.

Na kolejnej stronie podajemy pełną treść listu.

Szanowna Pani
Prof. Irena  Lipowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich

 

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zrzeszająca 136 organizacji prorodzinnych, zwraca się do Pani Rzecznik Praw Obywatelskich  o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie  nierównego traktowania uprawnień rodziców, do wspólnego z dziećmi rozliczania podatków.

Uprawnienie takie posiadają rodzice samotnie wychowujący dzieci, a pozbawieni go są rodzice wspólnie wychowujący dzieci. Rozwiązanie to ma zatem charakter dyskryminujący małżeństwa wspólnie wychowujące dzieci, co jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami równego traktowania oraz ochrony małżeństwa.

Uzasadnienie

W Polsce możliwość rozliczania podatku z dzieckiem mają wyłącznie osoby samotnie wychowujące dzieci. Takiej możliwości pozbawione są małżeństwa wspólnie wychowujące dzieci. Zastrzeżenia budzi to, że nie jest to rozwiązanie powszechne i aby z niego skorzystać trzeba być „osobą samotnie wychowującą dziecko” oraz wychowywać w roku podatkowym małoletnie dziecko lub dziecko do ukończenia 25 lat, uczące się w szkole.

Skutkiem ograniczenia możliwości wspólnego rozliczania podatków z dzieckiem do osób samotnie wychowujących dzieci są przede wszystkim niższe podatki jakie część z nich płaci. Rozwiązanie to zachęca także do rozwodów i separacji, aby móc skorzystać z możliwości wspólnego z dziećmi  rozliczenia podatku.

Niesprawiedliwość tej sytuacji widać szczególnie, gdy porównamy sytuację rodzin wielodzietnych, w których małżonkowie wspólnie wychowują dzieci z osobami samotnymi, które najczęściej wychowują jedno dziecko. Jak wynika z badań GUS sytuacja małżeństw wychowujących 3 i więcej dziećmi jest zdecydowanie trudniejsza niż samotnie wychowujących 1 dziecko. Tymczasem to małżonkowie wychowujący wspólnie troje i więcej dzieci i mający trudniejszą sytuację dochodową, niż osoby samotnie wychowujące dzieci, są pozbawione uprawnienia do wspólnego rozliczania podatków z dzieckiem.

Mając  zatem na uwadze konstytucyjne zasady równego traktowania oraz ochrony małżeństwa i rodziny, konieczne jest upowszechnienie możliwości wspólnego rozliczania    podatków rodziców z dziećmi.

Z uwagi na to, że rząd i parlament nie podejmują tego problemu, zwracamy się do Rzecznika Praw Obywatelskich licząc na wsparcie polskich rodzin poprzez zbadanie wyżej wskazanego problemu i złożenie stosownego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

W imieniu PFROŻ:

(-) dr Paweł Wosicki - prezes
(-) Antoni Szymański - wiceprezes