Gdańsk: Zetną i odbudują

PAP

publikacja 22.03.2011 15:32

Gospodarze gdańskiego Ratusza Głównego Miasta planują ściąć szczyt hełmu wieńczącego budowlę i zbudować go na nowo. Prawie 15-metrowy czubek hełmu odtworzonego po II wojnie światowej jest zbyt zniszczony, by go odrestaurować.

Jak poinformował we wtorek PAP Mariusz Lewandowski, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które ma swoją główną siedzibę w ratuszu, w środę w muzeum otwarte zostaną koperty z ofertami firm, które chcą podjąć się demontażu i odtworzenia zniszczonej konstrukcji.

Wicedyrektor wyjaśnił, że ścięty zostanie ok. 15 metrowy czubek wieży (to około jednej piątej budowli ratusza liczącego sobie w sumie ok. 80 metrów wysokości).

Lewandowski dodał, że demontaż czubka hełmu powinien nastąpić w kwietniu. Wykonawca będzie miał czas do końca sierpnia na zbudowanie nowej konstrukcji na wzór zniszczonych elementów. W czasie budowy wykorzystane zostaną niektóre - dobrze zachowane - elementy starego hełmu.

Stan techniczny najwyższej części wieży ratusza już od długiego czasu budził niepokój muzealników. Ratuszowy hełm został zbudowany na początku lat 50. ubiegłego wieku (oryginalny został zniszczony w 1945 roku) i od tego czasu nie przechodził poważniejszych zabiegów konserwatorskich.

Jak powiedział PAP dyrektor muzeum Adama Koperkiewicz, muzealnicy zastanawiali się nad zbudowaniem wokół hełmu rusztowań i przeprowadzeniem z nich prac konserwatorskich. "Byłoby to jednak zbyt drogie przedsięwzięcie" - wyjaśnił dyrektor dodając, że zastanawiano się także nad pracami prowadzonymi z kosza zawieszonego na wysięgniku dźwigu. "To z kolei byłoby niebezpieczne: kosz mógłby obijać się o hełm" - powiedział dyrektor.

Ostatecznie zdecydowano się więc na ścięcie zniszczonej części wieży, a ponieważ po niedawnych bliższych oględzinach, jej stan okazał się gorszy niż sądzono, postanowiono tę część hełmu zbudować od nowa.

Przed ponownym zamontowaniem na wieży, na szczycie odtworzonego 15-metrowego elementu zostanie zainstalowana rzeźba Zygmunta II Augusta. Figura ta została zdjęta z iglicy wieży w listopadzie 2007 roku. Rzeźbę poddano konserwacji, a wraz z nią mechanizm, dzięki któremu jeszcze parę lat temu figura obracała się pod naporem wiatru (wiejącego w rozwartą połę królewskiego płaszcza).

Gospodarze muzeum mają nadzieję, że nie wystąpią żadne niespodziewane okoliczności i prace przy budowie nowego szczytu hełmu uda się ukończyć w terminie. "Zależy nam na tym, bo 23 września tego roku przypada 450. rocznica zamontowania pierwszej oryginalnej figury Zygmunta II Augusta na wieży. Chcielibyśmy, by do tego czasu rzeźba króla wróciła na miejsce" - wyjaśnił PAP Lewandowski.

Gdański Ratusz Głównego Miasta to jedna z dwóch - obok Bazyliki Mariackiej liczącej nieco ponad 90 metrów wysokości - zabytkowych budowli górujących nad ścisłym historycznym centrum Gdańska. Wizerunki Bazyliki oraz Ratusza są jednymi z najczęściej używanych symboli miasta.

Historia gdańskiego Ratusza Głównego Miasta sięga XIV wieku. W połowie XVI wieku dużą część budynku zniszczył pożar. Przy okazji odbudowy ratusz rozbudowano, już w stylu renesansowym. Do dziś zachowała się jednak część gotyckich murów.

W 1945 roku Ratusz został bardzo poważnie uszkodzony. Zniszczona została m.in. wieża zakończona renesansowym hełmem, wewnątrz którego działał zainstalowany w XVI wieku carillon. Odbudowa ratusza rozpoczęła się tuż po wojnie: do początku lat 50. ub. wieku udało się m.in., odtworzyć wieżę i - także zniszczoną, mierzącą ok. 180 cm figurę Zygmunta II Augusta. Ostatecznie prace nad rekonstrukcją ratusza trwały do 1970 roku; wtedy to w obiekcie utworzono miejskie muzeum.