Znaki męki Boga. Ukazał się „Gość Ekstra” o relikwiach Męki Pańskiej

Redakcja

publikacja 24.03.2023 10:36

Relikwie krzyża i korony cierniowej, Całun Turyński, Chusta z Manoppello... przypominają o cenie naszego zbawienia.

Znaki męki Boga. Ukazał się „Gość Ekstra” o relikwiach Męki Pańskiej Okładka nowego wydania "Gościa Extra"

„Znaki męki Boga”. Pod takim tytułem ukazuje się szósty, najnowszy numer „Gościa Ekstra”, przygotowany przez dziennikarzy „Gościa Niedzielnego”. Bogato ilustrowaną publikację (aż 96 stron) można nabyć m.in. w parafiach i na stronie sklep.gosc.pl oraz w dziale sprzedaży Instytutu Gość Media: tel. 32 251 85 24.

Relikwie krzyża odnalezione przez świętą Helenę, cierniowej korony uratowanej z płomieni w czasie pożaru paryskiej Notre Dame, Całun Turyński, włócznia, chusta z Manoppello – jest ich sporo, bo przecież od początku chrześcijanie, czcząc Zmartwychwstałego, wiedzieli, że zbawcze dzieło dokonało się przez Jego mękę i śmierć. „Wciąż trzeba sobie uświadamiać, czym jest kult relikwii, żeby pozostał kultem osoby, a nie stał się kultem samej materii” – zauważa w rozmowie z Franciszkiem Kucharczakiem ks. prof. Józef Naumowicz.

W nowym wydaniu „Gościa Extra” znajdziemy m.in.:

  • rozmowę z o. Narcyzem Klimasem OFM o tym, jak wyglądał pogrzeb w I wiekach chrześcijaństwa i co faktycznie mogło z tego pozostać. ‒ Najważniejszym potwierdzeniem tego, że mamy do czynienia z grobem Jezusa Chrystusa, jest budowa w tym miejscu świątyni pogańskiej w 135 roku. Cesarz Hadrian chciał w ten sposób zatrzeć ślady chrześcijańskiego kultu ‒ czytamy w artykule zatytułowanym „Jezus tam leżał” autorstwa ks. Rafała Bogackiego.
  • artykuł o tym, czym jest kult relikwii i dlaczego setki naukowców pochylają się nad drzazgą, gwoździem czy skrawkiem płótna, a rezultaty ich badań przerastają ich najśmielsze oczekiwania. ‒ Całun może być „milczącym świadkiem” całej paschy Jezusa – od Wieczernika, przez Golgotę, po grób, do zmartwychwstania. To wydaje się tak niezwykłe, że może być prawdą ‒ zauważa ks. Tomasz Jaklewicz w tekście pt. „Świadek paschy Chrystusa”.
  • tekst dotyczący historyczności Golgoty – miejsca ukrzyżowania Jezusa. Najczęściej o Bazylice Grobu pisze się skupiając się na średniowieczu, najazdach kolejnych, muzułmańskich dynastii, zniszczeniach i przebudowach.
  • Jakub Jałowiczor zaprasza na „Wyspę relikwii”, jaką jest Sycylia. – Pamiątki Męki Chrystusa można znaleźć w kościołach na całej wyspie, to jednak nie łatwo jest je zobaczyć – zauważa. W Gratteri na Sycylii w jednym kościele znajdują się relikwie Krzyża, kilka cierni z korony cierniowej, fragment chusty Maryi i kawałek materiału z krwią.
Znaki męki Boga. Ukazał się „Gość Ekstra” o relikwiach Męki Pańskiej   Znaki męki Boga. Ukazał się „Gość Ekstra” o relikwiach Męki Pańskiej