Jak pracować nad sobą? Ten osobisty dziennik pomaga w walce o relacje

GN 9/2023

publikacja 02.03.2023 00:00

Na Wielki Post dostajemy książkę do pracy nad sobą, osobisty dziennik walki o relacje – planer żołnierza. Intymny zapis duchowych wzlotów i upadków, strategiczną mapę dochodzenia do nieba.

ks. Teodor Sawielewicz
Zeszyt walki duchowej. 
Czas duchowej przemiany Rafael
Kraków 2023
ss. 184 ks. Teodor Sawielewicz Zeszyt walki duchowej. Czas duchowej przemiany Rafael Kraków 2023 ss. 184

Wędka zamiast ryby Nie tyle daję ci rybę na talerzu, ile wędkę – mówi ks. Teodor, rekolekcjonista, youtuber, twórca popularnego projektu ewangelizacyjnego Teobańkologia, gromadzący codziennie online tłumy uczestników na wieczornej modlitwie różańcowej i wstawienniczej. „Zaplanowane w tym zeszycie praktyki duchowe są oparte na Biblii i Tradycji Kościoła, które poznawałem przez lata studiów i formacji duchowej. Są wypróbowane i sprawdzone przez autora, jednak dalekie od prostych recept” – czytamy we wstępie do tego elegancko wydanego notatnika.

Książka zadebiutowała w ubiegłym roku, ale na Wielki Post otrzymaliśmy jej drugie wydanie, które otrzymało nihil obstat Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Tym razem autor dodał refleksje dla osób w związkach niesakramentalnych i dla tych, którzy chcą znaleźć się blisko Boga, a nie uporali się z ciężkim grzechem. Jest tu opisana realna przestrzeń walki, taktyka wroga. I tabele do notowania postępu! Poziom dla początkujących, postępujących, dojrzałych. Miejsce na zapiski – 60 dni. Każdego dnia kapłańskie sugestie. W myśl dewizy: „Ucz się duchowo walczyć; walcząc, ucz się pokładania nadziei w Bogu, gdy zawiodłeś się na sobie. Po prostu zacznij walkę duchową. Po prostu zacznij ją krok po kroku”.

Jest i dodatek: jak podejmować ważne decyzje. Są zaskakujące propozycje postanowień, które pomogą uporządkować życie, wskazówki dla tych, którzy myślą o spowiedzi generalnej. „Pan Bóg przez te praktyki, instrukcje, które są tu zapisane, będzie odpowiadał na Twoje wątpliwości i pytania” – zapewnia kapłan, zachęcając do przeżycia Wielkiego Postu w sposób twórczy, zaangażowany. O co chodzi? O to, by zobaczyć samego siebie i pokochać. Nawiązać głębokie relacje z Bogiem i ludźmi. Kluczem jest systematyczność. A jeśli taka żołnierska forma wyda się arbitralna, schematyczna? To tylko inspiracja. Bo aby iść wąską drogą z Chrystusem, trzeba patrzeć pod nogi.

Aneta M. Krawczyk

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.