Jak wychować elity?

Fakty i opinie - Artur Bazak

|

GN 06/2011

publikacja 12.02.2011 10:03

Mateusz Matyszkowicz, Śmierć rycerza na uniwersytecie Fundacja Świętego Mikołaja, Warszawa 2010 ss.164

Mateusz Matyszkowicz, Śmierć rycerza na uniwersytecie Fundacja Świętego Mikołaja, Warszawa 2010 ss.164 Mateusz Matyszkowicz, Śmierć rycerza na uniwersytecie Fundacja Świętego Mikołaja, Warszawa 2010 ss.164

Debiut Mateusza Matyszkowicza, filozofa, tłumacza i publicysty związanego ze środowiskiem „Teologii Politycznej”. Na książkę składają się teksty opublikowane m.in. w „Nowym Państwie”, na łamach „Gościa Niedzielnego” i na portalu www.teologiapolityczna.pl.

W Śmierci rycerza na uniwersytecie Matyszkowicz sięga do tradycji myślenia filozofów starożytnych i średniowiecznych. Myśli Arystotelesa i św. Tomasza pozwalają ujrzeć w nowym świetle główne schorzenia polskiego państwa, przyczyny upadku języka polityki czy kondycji polskich elit.

Temu ostatniemu tematowi poświęca autor szczególnie dużo miejsca, będąc przekonanym, że z polskimi elitami nie jest najlepiej. Ich symbolicznego przedstawiciela widzi w Wojciechu Jaruzelskim, inteligencie w ciemnych okularach, którego przeszłe losy i współczesna pozycja są idealnym zobrazowaniem powikłanych losów polskiej inteligencji.

Matyszkowicz wierzy jednak uparcie w misję inteligentów. Szansy na odrodzenie ich etosu upatruje w walce o klasyczną kulturę wychowania. Od stanu polskich elit zależy w końcu przyszłość Polski. Autor zachwyca stylem, lekkością pióra, humorem i erudycją. Nie filozofuje i nie sprzedaje recept, których sam na sobie nie sprawdził. Jest ojcem trójki wspaniałych dzieci, a najstarszą córkę uczy w domu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.