Katolik i kapitał

szb

|

GN 44/2010

publikacja 06.11.2010 21:45

Nowy program na antenie religia.tv, który powstaje we współpracy z GN. Oglądaj w niedzielę o godz. 15.30. Rozmowę prowadzi Maciej Gajek. Gościem kolejnego odcinka będzie Horst Langes.

Katolik i kapitał

Maciej Gajek: Czym jest chrześcijańska demokracja?<

Horst Langes: – Odpowiem metaforą. Mówi się, że człowiek całe życie jest w drodze. Są ludzie, którzy mówią, że droga jest celem samym w sobie. Chrześcijańska demokracja mówi, że droga ma cel i tym celem jest porządek wartości, który przynosi chrześcijańską prawdę. Wspólnota Europejska, dzisiaj Unia Europejska, została utworzona przede wszystkim przez chrześcijańskich demokratów: Schumana, Adenauera, De Gasperiego.

Wielu chrześcijańskich demokratów stwierdziło po II wojnie światowej, że musimy stworzyć pokojowy porządek – jeśli to możliwe – według chrześcijańskich wartości. Na przykład społeczna gospodarka rynkowa jest częścią chrześcijańskiej demokracji. Powstała ona z katolickiej nauki społecznej. W modelu społecznej gospodarki rynkowej kapitał nie jest ważniejszy od pracy.

Ale jest on z pewnością potrzebny. To znaczy, że pracujący człowiek jest zawsze w centrum uwagi w opartym na rozsądnych zasadach porządku gospodarczym. Podkreślanie wartości człowieka jest z pewnością chrześcijańską, a nie marksistowską lub leninowską zasadą.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.