Kwiaty doniczkowe w łazience

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 6/2023

publikacja 09.02.2023 00:00

Czekając na wiosnę, można otoczyć się w domu kwiatami doniczkowymi. Które z nich wybrać do łazienki, aby i tam cieszyć się zielenią?

Kwiaty doniczkowe w łazience istockphoto

Tworzenie oaz zieleni w różnych częściach mieszkania i otaczanie się roślinami cieszy oczy i daje możliwość wypoczynku. Zieleń szczególnie dobrze komponuje się we wnętrzach urządzonych w stylu boho lub tam, gdzie dominują naturalne meble i dodatki (drewno, kamień, wiklina). Gatunków roślin doniczkowych, które można uprawiać w domu, jest bardzo dużo. Wiele ma właściwości, które pomagają zachować w mieszkaniach najlepszy dla nas mikroklimat (np. rośliny, które pochłaniają wilgoć). Łazienka jest miejscem specyficznym. Nie zawsze ma duże okno, panuje w niej wilgoć i z reguły zimą jest mocniej ogrzewana niż pozostałe pomieszczenia. Które rośliny będą w niej dobrze rosły?

Pomieszczenia z niewielkim oknem

Wybierając kwiaty do łazienki, trzeba uwzględnić czynniki, które utrudnią im dobry rozwój, na przykład brak okna lub tylko niewielki dopływ światła. W takim przypadku można hodować dwie rośliny tego samego gatunku w różnych pomieszczeniach i co kilkanaście dni zamieniać je miejscami (np. łazienka – pokój). Do słabo oświetlonych naturalnym światłem pomieszczeń lepiej wybrać rośliny trwałe i cieniolubne, jak popularny bluszcz pospolity. Jest to roślina, która szybko rośnie, pochłania wilgoć z otoczenia i nie potrzebuje dużego nasłonecznienia. Musi mieć zapewnione wilgotne podłoże i najlepiej rośnie w pobliżu sufitu, gdzie wilgotność jest największa. Bluszcz pochłania nieprzyjemne zapachy i oczyszcza powietrze. Inne rośliny, na które warto zwrócić uwagę, to paprocie. Wilgotne i zacienione pomieszczenia lubią niemal wszystkie odmiany. Potrzebują one wilgotnego podłoża i regularnego nawożenia. Bardzo odporna na niesprzyjające warunki i niewielki dostęp do światła jest również niegdyś bardzo popularna (nazywana nawet humorystycznie „językami teściowej”), a dziś nieco zapomniana sansewiera. Nie wymaga częstego podlewania, a jej ozdobne, sztywne liście o jasnych brzegach przy odpowiedniej aranżacji bywają bardzo dekoracyjne.

Pochłaniające wilgoć

Takie rośliny nadają się do uprawy nie tylko w łazience, ale też w pomieszczeniach, w których z różnych powodów jest zbyt wilgotno i istnieje ryzyko powstawania pleśni (np. w kuchni). Takie właściwości posiada popularna zielistka. Roślina łatwa w uprawie, długowieczna, wypuszczająca dekoracyjne odrosty (szczepki). Pochłania nadmierną wilgoć, ma także właściwości oczyszczające powietrze. Można ją uprawiać w donicach podwieszanych pod sufitem w plecionych ze sznurka makramowych koszykach. Podobne właściwości wykazuje skrzydłokwiat, o dekoracyjnych, ciemnozielonych liściach i delikatnych białych kwiatach. Trzeba jednak pamiętać, że jest to roślina trująca, dlatego należy ją ustawić w miejscu niedostępnym dla dzieci, ale i dla zwierząt domowych. Wilgotne środowisko lubią także palmy. Wybór odmiany zależy od miejsca, w którym chcemy ją ustawić (niektóre palmy źle znoszą zbyt ostre słońce). Bardzo dekoracyjne i pochłaniające wilgoć są lubiane i często uprawiane w domach storczyki. Lubią okna wschodnie i zachodnie, podlewanie miękką wodą, a do kwitnienia potrzebują regularnego nawożenia.

Wśród roślin dobrze rosnących w łazienkach wymienić można również: monsterę (wymaga dużej przestrzeni), zamiokulkas zamiolistny, alokazję, dracenę i ciborę papirusową (która potrzebuje jednak dużej ilości rozproszonego światła).

Warto pamiętać o tym, że roślinom mogą szkodzić bliskie sąsiedztwo środków chemicznych, grzejników (w przypadku podgrzewanej podłogi warto je ustawić wyżej, np. w stojakach na nóżkach) i częste potrącanie w ciągu komunikacyjnym. •

Egzotyczne i niewymagające

Cieszące się coraz większym zainteresowaniem oplątwy to roślinki, które można kolekcjonować ze względu na ich niepowtarzalne formy. Znaleźć można odmiany o grubszych, mięsistych listkach albo o cienkich, zebranych w kępki – przypominających puszyste pompony. Pochodzą z pustynnych, tropikalnych terenów Ameryki Południowej i Środkowej. Roślinki te nie potrzebują donicy z ziemią, bo w naturalnych warunkach zaczepiają się korzeniami o kamienie i konary drzew. Można je układać na półce jak żywą dekorację, podwieszać pod sufitem w fantazyjnych, ażurowych lub szklanych pojemnikach, układać w koszyczkach lub tworzyć ciekawe kompozycje z wykorzystaniem drewnianych korzeni lub gałęzi. Oplątwy muszą mieć dostęp do światła i wilgotne otoczenie (jasna łazienka jest do tego idealnym miejscem). Należy je zraszać raz w tygodniu wodą, a raz na miesiąc zanurzyć w niej na kilkanaście minut, a następnie wysuszyć korzeniami do góry. W swoim naturalnym środowisku oplątwy pięknie kwitną, a zapach ich kwiatów przyciąga kolibry.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.