Teatr w drodze

Barbara Gruszka-Zych

|

GN 38/2009

publikacja 21.09.2009 14:04

Projekt „Teatr Polska” odwołuje się do tradycji występów w terenie słynnej Reduty.

Teatr w drodze Krystyna Janda w spektaklu Teatru Polonia "Ucho, gardło, nóż" fot. pap/ Andrzej Rybczyński

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie rozpoczął realizację nowego przedsięwzięcia o nazwie „Teatr Polska”. Pomysł skierowany jest do wszystkich teatrów w Polsce, ale także do środowisk, gdzie brakuje możliwości kontaktu z Melpomeną. Realizuje go Instytut Teatralny w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

Inspiracją projektu stały się objazdowe występy Teatru Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego w okresie II Rzeczypospolitej. W jego repertuarze znalazła się wówczas klasyka światowa (Szekspir, Molier), oraz polski repertuar – dawny i współczesny (Słowacki, Fredro, Żeromski). Artyści, występując na prowincji, propagowali sztukę wysoką wśród tych, którzy nie mogli wybrać się na spektakl na przykład w stołecznym teatrze. W ramach „teatru objazdowego” zespół Reduty przemierzył cały obszar ówczesnych ziem polskich. Prezentacje w terenie odbywały się sezonowo w okresie zimowym i letnim.

Projekt „Teatr Polska” jest realizowany od 12 września do 13 grudnia. 16 teatrów odwiedzi 69 miejscowości, prezentując 102 przedstawienia. To bardzo dobry pomysł, zwłaszcza że dziś tylko w 34 miastach funkcjonują instytucjonalne teatry dramatyczne. Brakuje ich zwłaszcza w południowo-wschodniej Polsce, a także w województwach łódzkim i opolskim, które projekt obejmie szczególnie mocno.

Na deskach domów kultury czy scenach wznoszonych na kilka przedstawień widzowie będą mogli obejrzeć spektakle m.in. Teatru Polskiego z Bielska-Białej, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego z Koszalina, Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, Teatru Provisorium i Kompanii „Teatr” z Lublina, Teatru Polskiego z Poznania, Teatru Polonia z Warszawy, Centrum Sztuki Impart z Wrocławia. Każdy z nich znalazł partnerski ośrodek kultury, a Urząd Marszałkowski zapewni im wsparcie finansowe, lokalowe i organizacyjne.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.